Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Buna ziua! as vrea sa stiu in ce conditii se poate semna sau incheia un contract de intretinere cu clauza viagera in conditiile in care MAMA mea este diagnosticata cu Alzheimer si are ,conform Medicinei legale ,discernamant minim? tin sa mentionez ca Mama si-a exprimat in mai mule randuri dorinta de a fi ingrijita de mine si de a-mi lasa partea ei de mostenire dupa moartea Tatalui meu...multumesc anticipat!
Mama dvs. mai are descendenti sau sunteti singurul ?
E mai complicat.
Trebuie formulata actiune de punere sub interdictie. Persoana care o ingrijeste va fi numit tutore.
Tutorele poate folosi bunurile persoanei puse sub interdictie pentru ingrijirea ei, dar cu acordul autoritatii tutelare.
Contractul de intretinere sau testamentul nu pot fi incheiate de mama dumneavoastra pentru ca nu are discernamant.
Insa bunurile sale pot fi instrainate cu avizul consiliului de familie si al autoritatii tutelare daca acest lucru este necesar pentru intretinerea mamei.
Altfel....nu.
Mihaela Enache, Avocat
Mai am un frate ,,de fapt asta e problema ca fratele meu cam ar vrea sa ma dea afara din casa...sau sa isi ia partea de bani...asta in conditiile in care parintii mei i-au cumparat apartamant de pe vremea lui Ceausescu..eu locuiesc de 49 de ani in apartament ,avand grija de parinti,intretinand si apartamentuiul...
In apararea mea,daca pot spune asa...sunt toti vecinii mei care pot depune marturie in favoarea mea...nu stiu daca pot fii luati in calcul..am si extrasele de cont...fac piata foarte mult cu cardul...ceva chitante de la termopane,mobila,masina de spalat...

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
:oops:Interventie moderator.
Am rugamintea sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema intrucat o astfel de practica incalca pct.3.3 din Regulament.
In situatia in care mai aveti intrebari suplimentare sau nelamuriri, aveti posibilitatea sa continuati discutia aici folosind optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
Galan_Roxana a scris:

Probabil va referiti la un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. Se poate realiza cu conditia prealabila de a fi prezentata la comisie pt. a se stabili daca consimtamantul sau este neviciat.

imi cer scuze dar,am postat intrebarea cand nu imi facusem cont si nu stiam daca a fost postata intrebarea mea sau nu....