Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediata sau in concediu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediata sau in concediu?

Va scriu si eu in speranta unei lamuriri.Pareri am primit multe...pro si contra....sa va explic...sunt angajata din anul 2004 la o firma ca director de marketing.Nu am avut nici un avertisment vreodata,nu am avut nici o abatere si nici vreun concediu medical in 5 ani de munca.In data de 8 iunie,am plecat in concediu pentru casatorie,cele 5 zile pe care le primesti de la stat,si apoi inca 2 saptamani de concediu legal de drept,cererile de concediu fiind semnate si aprobate de directorul general.Ulterior,la data de 1 iulie,cand trebuia sa revin la munca,am fost depistata cu o alergie destul de serioasa la foarte multi alergeni din aer.Am fost supusa la 2 operatii ,si acum sunt inca in concediu medical.Concediul medical expira la 1 septembrie.Intre timp am aflat ca eu apar cu demisie in calculatorul de la receptia firmei,desi eu mi-am primit salariul la timp ,si concediile medicale au fost trimise.Mi s-a spus ca atunci cand ma voi intoarce la munca voi fi pusa pe liber,doar pentru ca vor sa faca restructurari.As vrea sa stiu ce pot face in cazul acesta?Au dreptul?
Au voie sa concedieze fara avertismente si fara salarii compensatorii?Cum trebuie sa procedez?Toti stiu ca eu am fost concediata n data e 8 iunie,desi eu nu stiu nimic,iar salariul il primesc.Am vorbit si cu d-na de la resurse umane si apar ca angajata la ea.Nu stiu cum sa procedez?sa cer compensatorii?cat trebuie sa dea?sau sa fac plangere?Ce sanse de castig am?Va multumesc
Daca dvs "apareti cu demisie" inseamna ca cineva a scris o cerere de demisie in numele dvs, a semnat-o si asta este extrem de grav.
Daca datorita unor reale probleme financiare, societatea va restructureaza postul, este alt ceva si vor putea face acest lucru cand va intoarceti din concediu medical. Daca dvs considerati ca restructurarea postului nu este fondata aveti termen de contestare la tribunal 30 de zile de la data primirii decizie.
Puteti chema in instanta angajatorul si in acelasi timp puteti sesiza si Inspectia muncii.
In calitatea dvs.de director, banuiesc ca aveti asa, putina experienta.......daca nu credeti nici pe iRU care v-a spus ca sunteti angajata, mergeti la ITM unde aveti cartea de munca si intrebati, figurati cu activitatea incatata.........?!
Logic, nu aveti cum sa fiti cu contractul incetat, deoarece primiti de atunci indemnizatia de concediu medical!
Nu cred ca s-ar "risca" cineva sa va concedieze fara sa va dea un preaviz, o decizie, o notificare, etc.
Daca va concediaza pentru desfiintarea locului de munca, beneficiati de somaj si un salariu (acesta din urma in conformitate cu CCMUN) sau cum este prevazut in CCM al unitatii.
Daca, prin reducere la absurd, ati fi concediata, desi, repet, nu cred, veti face intampinare.
Cred ca este util sa discutati amiabil si diplomatic cu colegii dvs , respectiv cu directorul de RU si cu seful dvs, inafara de sfaturile strict juridice pe care le putei primi de aici si le veti primi cu siguranta. Si nu actionati in functie de zvonuri...

informatii utile:
- o eventual demisie semnata in fals va da dreptul la a face o plangere penala (desi nici eu nu cred ca v-au facut asa ceva)
- o desfiintare de post este posibila, angajatorul are acest drept legal, ca este afacerea lui
- la desfiintare postului va trebui sa primiti minim, cf legilor:
preaviz de 20 de ziel lucratoare platiit integral cu posibilitatea ca 4 ore/zi (sau cumulate 10 zile) sa nu va prezentati la serviciu, minim 1 salariu compensator, palta zilelor de CO cuvenit si neefectuat
- la concediere cu art 65 alin 1 codul muncii , daca aveti satgiu necesar , aveti dreptul sa depuneti dosar ed somaj.
...achiesez la cea scris Grace , o discutie /conciliere cu angajatorul ar fi ideala..si plata concediului de odihna sa o solicitati pt suma zilele de concediu legale pe fieacare an de cand sunteti angajata in aceasta companie .
succes
grace_r a scris:

Cred ca este util sa discutati amiabil si diplomatic cu colegii dvs , respectiv cu directorul de RU si cu seful dvs, inafara de sfaturile strict juridice pe care le putei primi de aici si le veti primi cu siguranta. Si nu actionati in functie de zvonuri...

informatii utile:
- o eventual demisie semnata in fals va da dreptul la a face o plangere penala (desi nici eu nu cred ca v-au facut asa ceva)
- o desfiintare de post este posibila, angajatorul are acest drept legal, ca este afacerea lui
- la desfiintare postului va trebui sa primiti minim, cf legilor:
preaviz de 20 de ziel lucratoare platiit integral cu posibilitatea ca 4 ore/zi (sau cumulate 10 zile) sa nu va prezentati la serviciu, minim 1 salariu compensator, palta zilelor de CO cuvenit si neefectuat
- la concediere cu art 65 alin 1 codul muncii , daca aveti satgiu necesar , aveti dreptul sa depuneti dosar ed somaj.
Multumesc pentru raspunsul acordat.Doresc sa completez si anume,nu exista nici o demisie semnata si am verificat la ITM,activitatea este in desfasurare.De aceea cand se termina concediul medical trebuie sa ma intorc.Cum trebuie sa procedez?Cate salarii compensatorii se dau in acest caz si ce sanse am in instanta?va multumesc