Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Metodologie organizare curs de catre angajator pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Metodologie organizare curs de catre angajator pentru salariatii proprii

Potrivit dispozitiilor art. 18 alin. (3) si (4) din OG 129/2000 , angajatorii pot organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii, in baza carora elibereaza certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor respective. Certificatele au recunoastere nationala numai daca angajatorii sunt autorizati ca furnizori de formare profesionala.

In situatia in care un angajator organizeaza un curs pentru salariatii proprii (cu lectori angajati proprii ), certificatul de absolvire a cursurilor avand valabilitate numai in cadrul unitatii, este obligat sa respecte: 1. un anumit numar de ore?; 2 un plan obligatoriu de invatamant (sunt materii obligatorii?). Sau planul de invatamant poate fi stabilit impreuna cu entiatea care a solicitat cursul functie de obiectivele urmarite? Va multumesc.
In cazul dat,programa de pregatire, durata de pregatire, etc. se stabilesc de catre angajator astfel incat sa asigure dobandirea unor competente profesionale necesare practicarii meseriei in conformitate cu standardele ocupationale.