Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calificare la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calificare la locul de munca

Buna ziua,
Am angajat o persoana acum 1 an, ca muncitor necalificat, Nu avem calitatea de formator autorizat. Putem sa-i dam un certificat de calificare in meseria de dulgher, cu care se va angaja la alta societate ? Asi dori sa ma lamuriti care sint etapele pe care trebuie sa le parcurgem . Va multumesc.
"Calificarea la locul de munca se poate realiza numai prin incheierea unui contract de calificare profesionala sau a unui contract de ucenicie.

Potrivit dispozitiilor art. 18 alin. (3) si (4) din OG 129/2000, angajatorii pot organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii, in baza carora elibereaza certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor respective. Certificatele au recunoastere nationala numai daca angajatorii sunt autorizati ca furnizori de formare profesionala."
[ link extern ]
Multumesc