Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... formare profesionala la nivel de unitate fara trimite ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

formare profesionala la nivel de unitate fara trimite la cursuri specializate

Buna ziua!am o firma de constructii, si vreau sa stiu daca de exemplu am un muncitor care este angajat i baza diplomei ca sudor, si el lucreaza pe santier ca dulgher, ii pot face intern o calificare ca dulgher?fara sa il trimit la cursuri de formare profesionala. am prins asta in regulamentul intern, si am tot cautat o lege care sa imi permita asta. am gasit Ordonanta |Guvernului nr 129/2000 care imi spune ca pot face asta, dar nu imi spune concret cum!.Va multumesc
Art. 200. - (1) Pot incheia contracte de calificare profesionala numai angajatorii autorizati in acest sens de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale si de Ministerul Educatiei si Cercetarii.
(2) Procedura de autorizare, precum si modul de atestare a calificarii profesionale se stabilesc prin lege speciala.
Codul Muncii

Art. 18
(3) Angajatorii pot organiza programe de formare profesionala pentru salariatii proprii, in baza carora elibereaza certificate de absolvire recunoscute numai in cadrul unitatilor
respective.
(4) Certificatele prevazute la alin. (3) au recunoastere nationala numai daca angajatorii
sunt autorizati ca furnizori de formare profesionala.
Ordonanta 129/2000
dgnConsulting, Contabil
Trebuie ca firma dv. sa fie si prestator de cursuri de calificare, acreditat de ministerul muncii si ministerul invatamantului. Este necesar sa aveti formator pe specialitate.