Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... formare profesionala interna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

formare profesionala interna

Buna ziua,

Voi angaja un muncitor necalificat pe functia de manipulant marfuri. Ii voi face un contract de adaptare profesionala sau de calificare profesionala pentru al califica in functia de lacatus mecanic??
Aceasta formare profesionala va fi facuta in cadrul firmei.Trebuie sa firma sa fie autorizata sa poata face aceste formari interne cu formatori (angajati ai firmei cu vechime mai mare de 2 ani in functia de lacatusi mecanici)?

Si daca firma poate face aceasta calificare interna ii pot schimba apoi functia pe lacatus mecanic in baza acestei calificari?
Multumesc
Se va incheia contract face un contract de calificare profesionala pentru al califica in functia de lacatus mecanic.

Dupa obtinerea diplomei/certificatului de calificare I se poate modifica functia.

OG 129/2000
art.21
....
(3) Angajatorii pot organiza programe de formare profesională pentru salariații proprii, în baza cărora eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unităților respective.

(4) Certificatele prevăzute la alin. (3) au recunoaștere națională numai dacă angajatorii sunt autorizați ca furnizori de formare profesională.