avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCC si vechimea in munca ( calcul spor de vechime ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCC si vechimea in munca ( calcul spor de vechime munca)

Buna ziua .
Luminati-ma va rog si pe mine , ca mi s-au mai dus din neuroni in CCC ( peste aprox 2 saptamini ma intorc la munca din CCC).
Am o colega la serviciu care mi-a solicitat o recalculare a vechimii in munca si in invatamant ( ea didactic eu didactic auxiliar).
Sunt inca nelamurita la vechimea in munca ( pentru calculul sporul de vechime ).
Doamna a tot facut copii , vreo 5 bucati , sa-i traiasca si sa fie sanatosi , numai ca pe mine m-a bulversat perioadele de concediu , care nu au fost luate integral si e o zapaceala in cartea de munca ( cateva luni ccc, cateva lucrate , cateva luni ccc .... ba mai si cate 1 ani si cateva luni ccc .... dupa necesitati ) .
Dansa are perioade de concediu in 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 20013,2014.

Eu nu mai stiu cum sa interpretez legislatia .
Vreau sa stiu care din perioade ale CCC sunt luate in calcul pentru calculul sporului de vechime in munca ( sa stiu la ce transa o trec 5 %.... 25%). La vechimea in invatamant e simplu ( pt transe iau perioadele lucrate ) dar la spor vechime in munca nu mai stiu .

Ma gandesc ca in perioada CCC contractul de munca e suspendat si deci nu se mai face efectiv prestare de servicu ( munca efectiva ) si daca e asa cum poate fi considerat ccc perioada pt calcul spor ? Poate este considerat perioada pentru calcul vechime in munca ( la calcularea pensiei ) ... indemnizatia mamicii fiind platita de stat ? Sau munca de acasa a mamei este considerata tot munca ? :)

Lamuriti-ma va rog si pe mine ce si cum ? Care perioade sunt , daca sunt , luate in considerare la calcul spor de vechime ( la calculul salariului)? ... si cu legislatia aferenta

Multumesc anticipat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Perioada CCC este considerata vechime in munca si in specialitate si se ia in calcul la sporul de vechime, potrivit art.22 alin.2 din OUG 111/2010.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ana500 a scris:


Sunt inca nelamurita la vechimea in munca ( pentru calculul sporul de vechime ).

.. perioade de concediu in 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 20013,2014.

Eu nu mai stiu cum sa interpretez legislatia .
Vreau sa stiu care din perioade ale CCC sunt luate in calcul pentru calculul sporului de vechime in munca ( sa stiu la ce transa o trec 5 %.... 25%). La vechimea in invatamant e simplu ( pt transe iau perioadele lucrate ) dar la spor vechime in munca nu mai stiu .

...
Lamuriti-ma va rog si pe mine ce si cum ? Care perioade sunt , daca sunt , luate in considerare la calcul spor de vechime ( la calculul salariului)? ... si cu legislatia aferenta



De-a lungul timpului au existat mai multe acte normative ce au reglementat concediul pt crestere si ingrijire copil ,in unele perioada de ccc s-a considerat ca vechime in munca pt stabilirea drepturilor salariale,in altele nu. Astfel:

-Dupa intrarea in vigoare a Legii nr.19/2000 si pana la modificarea OUG nr.148/2005 prin Legea nr.7/2007, perioada pentru ingrijirea copilului constituie stagiu de cotizare asimilat care sa in calcul la pensie,deci nu si vechime in munca.
-Incepand cu 01.01.2007 conf Legea 7/2007, care aproba OUG 148/2005 art.187, perioada concediului pentru cresterea copilului pana la 2 ani constituie vechime in munca si in serviciu.

"Art.187 Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta".

-Aceeasi prevedere a fost preluata mai apoi si de art.22 alin.2 din OUG 111/2010.

Asadar,avand in vedere actele mai sus mentionate,putem concluziona:

- perioada de ccc de care s-a beneficiat intre anii 2002- 31decembrie2006 nu constituie vechime in munca pt stabilirea unor drepturi ce se acorda in raport cu aceasta(spor vechime)

-perioada de ccc incepand cu 1 ianuarie 2007 constituie vechime in munca ce intra in calculul drepturilor ce se acorda in raport de aceasta (spor vechime,respectiv gradatie)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor vechime roxanas roxanas O salariata(functionar public) angajata in noiembrie 2007 (fara nici o zi vechime) a fost in concediu maternitate si concediu crestere copil in perioada ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil-vechime in munca cocuta1973 cocuta1973 Concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani se considera sau nu vechime in munca ( pt calcul spor vechime)?? (vezi toată discuția)
Concediul maternal este adaugat la vechime ? KCJ333 KCJ333 Buna seara, Doresc sa ma ajutati intr-o privinta Sotia a lucrat in invatamant,fiind gravida a terminat perioada contractuala (per.determinata) poi a ... (vezi toată discuția)