Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCC si vechimea in munca ( calcul spor de vechime ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCC si vechimea in munca ( calcul spor de vechime munca)

Buna ziua .
Luminati-ma va rog si pe mine , ca mi s-au mai dus din neuroni in CCC ( peste aprox 2 saptamini ma intorc la munca din CCC).
Am o colega la serviciu care mi-a solicitat o recalculare a vechimii in munca si in invatamant ( ea didactic eu didactic auxiliar).
Sunt inca nelamurita la vechimea in munca ( pentru calculul sporul de vechime ).
Doamna a tot facut copii , vreo 5 bucati , sa-i traiasca si sa fie sanatosi , numai ca pe mine m-a bulversat perioadele de concediu , care nu au fost luate integral si e o zapaceala in cartea de munca ( cateva luni ccc, cateva lucrate , cateva luni ccc .... ba mai si cate 1 ani si cateva luni ccc .... dupa necesitati ) .
Dansa are perioade de concediu in 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 20013,2014.

Eu nu mai stiu cum sa interpretez legislatia .
Vreau sa stiu care din perioade ale CCC sunt luate in calcul pentru calculul sporului de vechime in munca ( sa stiu la ce transa o trec 5 %.... 25%). La vechimea in invatamant e simplu ( pt transe iau perioadele lucrate ) dar la spor vechime in munca nu mai stiu .

Ma gandesc ca in perioada CCC contractul de munca e suspendat si deci nu se mai face efectiv prestare de servicu ( munca efectiva ) si daca e asa cum poate fi considerat ccc perioada pt calcul spor ? Poate este considerat perioada pentru calcul vechime in munca ( la calcularea pensiei ) ... indemnizatia mamicii fiind platita de stat ? Sau munca de acasa a mamei este considerata tot munca ? :)

Lamuriti-ma va rog si pe mine ce si cum ? Care perioade sunt , daca sunt , luate in considerare la calcul spor de vechime ( la calculul salariului)? ... si cu legislatia aferenta

Multumesc anticipat
Perioada CCC este considerata vechime in munca si in specialitate si se ia in calcul la sporul de vechime, potrivit art.22 alin.2 din OUG 111/2010.
ana500 a scris:

Sunt inca nelamurita la vechimea in munca ( pentru calculul sporul de vechime ).

.. perioade de concediu in 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 20013,2014.

Eu nu mai stiu cum sa interpretez legislatia .
Vreau sa stiu care din perioade ale CCC sunt luate in calcul pentru calculul sporului de vechime in munca ( sa stiu la ce transa o trec 5 %.... 25%). La vechimea in invatamant e simplu ( pt transe iau perioadele lucrate ) dar la spor vechime in munca nu mai stiu .

Lamuriti-ma va rog si pe mine ce si cum ? Care perioade sunt , daca sunt , luate in considerare la calcul spor de vechime ( la calculul salariului)? ... si cu legislatia aferenta

De-a lungul timpului au existat mai multe acte normative ce au reglementat concediul pt crestere si ingrijire copil ,in unele perioada de ccc s-a considerat ca vechime in munca pt stabilirea drepturilor salariale,in altele nu. Astfel:

-Dupa intrarea in vigoare a Legii nr.19/2000 si pana la modificarea OUG nr.148/2005 prin Legea nr.7/2007, perioada pentru ingrijirea copilului constituie stagiu de cotizare asimilat care sa in calcul la pensie,deci nu si vechime in munca.
-Incepand cu 01.01.2007 conf Legea 7/2007, care aproba OUG 148/2005 art.187, perioada concediului pentru cresterea copilului pana la 2 ani constituie vechime in munca si in serviciu.

"Art.187 Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta".

-Aceeasi prevedere a fost preluata mai apoi si de art.22 alin.2 din OUG 111/2010.

Asadar,avand in vedere actele mai sus mentionate,putem concluziona:

- perioada de ccc de care s-a beneficiat intre anii 2002- 31decembrie2006 nu constituie vechime in munca pt stabilirea unor drepturi ce se acorda in raport cu aceasta(spor vechime)

-perioada de ccc incepand cu 1 ianuarie 2007 constituie vechime in munca ce intra in calculul drepturilor ce se acorda in raport de aceasta (spor vechime,respectiv gradatie)