Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... obligatii locatari bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

obligatii locatari bloc

Buna ziua,
As avea urmatoarea intrebare: exista vreo lege care sa reglementeze obligatiile locatarilor unui bloc? Suntem in urmatoarea situatie: am achizitionat un apartament intr-un bloc locuit, nu locuim in apartamentul cu pricina momentan si ne intrebam care sunt obligatiile noastre financiare in momentul de fata? Costurile comune sunt: gunoiul, curatenia si liftul.

este normal sa platim integralk astfel de cheltuieli desi nu ducem gunoi, nu folosim liftul, nu facem mizerie nelocuind acolo? nu e normal sa platim eventual pe jumatate pentru astfel de servicii?

multumim!
o proprietate achizitionata e purtatoare de costuri.
Sunt cheltuieli administrative care se platesc chiar daca nu locuiesti acolo.
De gunoi sunteti scutiti daca sunt zero persoane la intretinere.
La fel si utilizarea lifului.

Si, fireste ca exista o lege la zi, asa cum au fost legi succesive de vreo 50 de ani, care sa reglementeze aceasta speta.
gab11 a scris:
As avea urmatoarea intrebare: exista vreo lege care sa reglementeze obligatiile locatarilor unui bloc?

Da. Gasiti toate informatiile in legea 230/2007 si HG 1588/2007.

Cred ca nu scapati de utilizarea liftului. Aceea intra la cheltuieli pe parti comune. Dar este ceva infim. Curent si curatenie nu ar trebui sa platiti. Apa platiti daca cumva este ceva stipulat in cadrul asociatiei.
Daca nu locuiti in apartament sunteti scutit de plata gazelor, curentului electric comun si salubritatii, care cheltuieli se repartizeaza pe numar de persoane.

In rest, platiti toate cheltuielile care se repartizeaza pe cota parte indiviza.