Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in judecata pentru alipire teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in judecata pentru alipire teren

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce actiune trebuie sa intreprind pentru intrarea in posesie a suprafetei totale imprejmuita cu gard, deoarece ea este mai mare decat suprafata trecuta in actul de vanzare - cumparare de acum 30 ani, si mostenit de 10 ani. Suprafata trecuta in acte 220 mp, real 270 mp, respingere la efectuarea cadastrului, terenul in plus nu are regim juridic, fiind la hotarul dintre doua proprietati pe fosta albie a unei scurgeri de apa (canal).
Trebuie sa deveniti proprietar pe diferenta de proprietate, formuland in instanta o aciune de uzucapiune
Iar in cazul in care posesia este inceputa de mai bine de 30 ani, in baza carui Cod Civil ar trebui sa intemeiez actiunea, deoarece am mai vazut pe undeva ca s-a facut apel tot la vechiul Cod Civil.