avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program flexibil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program flexibil

Buna ziua !

La firma,care lucrez,recent am semnat un act aditional,in care se specifica,ca de la data de 01 a lunii urmatoare ,programul de lucru este flexibil.De atunci,vrem,nu vrem,ne obliga sa ramanem peste program,mai ales dupa orele 22,efectuind de multe ori,chiar 3-4 ore in plus.pana acum , pt.aceste ore s-au putut lua libere,la fiecare ora suplimentara s-a adaugat inca 30 min.(dupa orele 22 ). Acum insa nu se mai acorda liber, numai timpul efectuat suplimentar,nimic in plus,si este obligatoriu sa stai peste program.Intrebarea mea este,daca firma procedeaza corect,si ce inseamna program de lucru flexibil?
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:01, 23 August 2016
Program de lucru flexibil nu inseamna depasirea dispozitiilor legale incidente:

Codul Muncii:

Art. 113 alin. 1
Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.

Art. 114 alin. 1
Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.

Ce scrie mai exact in Actul Aditional?
Scrie exact,ca incepand din data de xxxx ,programul de lucru este flexibil.
kucsi a scris:

....

... ce inseamna program de lucru flexibil?




Programul flexibil este reglementat de art 118 Codul Muncii: Aveti raspuns in acest articol la intrebarile dvs!

(1) Angajatorul poate stabili programe individualizate de munca, cu acordul sau la solicitarea salariatului in cauza.
(2) Programele individualizate de munca presupun un mod de organizare flexibil a timpului de munca.
(3) Durata zilnica a timpului de munca este impartita in doua perioade: o perioada fixa in care personalul se afla simultan la locul de munca si o perioada variabila, mobila, in care salariatul isi alege orele de sosire si de plecare, cu respectarea timpului de munca zilnic.
(4) Programul individualizat de munca poate functiona numai cu respectarea dispozitiilor art. 112 si 114.

ATENTIE! pt un astfel de program trebuie si acordul angajatului !
Ultima modificare: Marți, 23 August 2016
ContSters400311, utilizator
Cum se acorda liberele efectuate in schimb de noapte ,intre 22,00-6,00,de ex.la o ora de lucru noaptea,cat liber se acorda ?
La o ora lucrata noaptea nu se acorda liber.

Munca de noapte nu este recompensata cu timp liber corespunzator cu munca prestata.

Alte discuții în legătură

Cine stabileste programul de lucru? tytovici tytovici va rog sa imi spuneti daca existareguli la stabilirea unui program de lucru? el se alcatuieste de seful locului de munca dupa urmatoarele criterii? care sunt ... (vezi toată discuția)
Fractionare program de lucru noaptea Ninutzu242 Ninutzu242 Buna ziua! Lucrez la o companie nationala, avand stipulat in contractul de munca program de lucru inegal/tura. Angajatorul doreste sa fractioneze programul de ... (vezi toată discuția)
Intrebare dascalumihaita64 dascalumihaita64 prin program variabil se intelege chemarea mea la munca la orice ora din zi si din noapte?! pe motiv ca nu-mi \"ies\" orele?!.....trebuie sa asteptam ... (vezi toată discuția)