avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie mama studenta dupa legea noua
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie mama studenta dupa legea noua

buna ziua
sora mea a nascut pe 17.06.2016 si a terminat masterul pe 4 iulie 2016 avand si adeverinta in acest sens , ea studiind din anul 2011 la zi si din 2014 facand master tot la zi.
a primit o decizie cum ca ar beneficia de 600 lei, pe mine ma intereseaza daca nu e cumva o greseala pentru ca din ce am inteles in legea noua se prevede un cuantum minim de 1066 lei.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:50, 24 August 2016
1. De la 1 iulie 2016 indemnizatia minima pentru concediu crestere copil (CCC) este de 1.063 lei lunar.

2. Decizia spune ca plata indemnizatiei se face cu data de 16 iunie 2016 cand indemnizatia minima era de 600 lei.

3. - Incepand cu 1 iulie 2016 indemnziatia va fi de 1.063 lei si se va emite o noua decizie in acest sens.
- In luna august va primi indemnizatia marita pentru luna iulie.
- Daca nu va fi asa interveniti la AJPIS sa fac corectura necesara.
Ultima modificare: Marți, 23 August 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
decizia a primit-o astazi si scrie ca a fost emisa pe 8.08....
trebuie sa faca contestatie sau cei de la asistenta sociala trimit singuri a doua decizie?
Nu trebuie făcută nici o contestație, decizia primită este corectă.
1. Decizia a fost emisa pe 08.08.2016 dar vedeti ca scrie in ea cu ce data se acorda indemnizatia de 600 lei lunar.
- Acolo scrie ca se acorda cu data de 16.06.2016.

2. Va primi o noua decizie in care se va stabili indemnizatia de 1.063 lei lunar cu data de 01.07.2016.

3. Din Legea 66/2016 pentru modificarea si completarea OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. II
Prezenta lege intra in vigoare la data de 1 iulie 2016.

Art. III
(1) Pentru persoanele care, la data intrarii in vigoare a prezentei legi, beneficiaza de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului, de concediul fara plata sau de stimulentul de insertie reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, modificarile aduse prin prezenta lege se aplica dupa cum urmeaza:
...

b) pentru persoanele care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, modificarea cuantumului indemnizatiei lunare aferente se realizeaza din oficiu, pe baza documentelor care au stat la baza acordarii dreptului;
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil ContSters403005 ContSters403005 Buna seara! Am primit decizia pentru indemnizatia pt cresterea copilului si a fost data pe 04 iulie 2016. Copilul l-am nascut pe data de 17 iunie 2016. In ... (vezi toată discuția)
Cresterea indemnizatiei BobuL BobuL Buna ziua ! Am citit pe o postare Avocatnet ca de la 1 iulie creste indemnizatia pt. cresterea copilului pana la 2 ani, si daca minima acum este de 600 lei, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 2016 vlad-iustin vlad-iustin Buna ziua, Daca legea a intrat in vigoare pe 1 iulie, iar sotia a nascut pe 29 martie anul curent, poate fi recalculata indemnizatia pe legea noua? Mentionez ... (vezi toată discuția)