Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestarea unei decizii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestarea unei decizii

As ruga sa imi spuneti in cit timp de la luarea la cunostinta a unei decizii emise de catre managerul unei institutii aceasta poate fi contestata in instanta si care sint pasii de urmat.Va multumesc.
Depinde despre ce fel de decizie este vorba.
1.o decizie prin care mi se diminueaza salariul de incadrare in baza unei hotariri judecatoresti in care nu este precizat numele meu;
2.o decizie prin care un angajat este "mutat temporar"dintr-un seviciu oerativ(dispecerat)la birou pentru a introduce date in sistemul informatic(culegere de date).angajatul este as.medical.nu se invoca in conformitate cu contractul colectiv de munca nici abatere disciplinara,forta majora sau reducere de personal.pur si simplu este o hotarire unilaterala.
termenul de contestare este de 30 de zile
Termenul de contestare este de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunoştinţă de măsura dispusă.

Contestatia se depune laTribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.