Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sponsorizare PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sponsorizare PFA

Buna seara,
Am o nelamurire in legatura cu sponsorizarea facuta de Cabinetul medical in limita
de 5% din venitul net.,o consider cheltuiala nedeductibila si o scad din suma impozitului pe venit sau o consider deductibila si o iau in calcul la cheltuieli si implicit la stabilirea venitului net?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Daca nu depasiti plafonul, se aplica ceea ce va redau mai jos iar ceea ce depaseste nu e deductibil.
Din codul fiscal art. 68:
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum și pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita unei cote de 5% din baza de calcul determinată conform alin. (6);
Iar la (6) Baza de calcul se determină ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile, altele decât cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol.
Multumesc f.f.mult pentru raspuns.
Cu stima si respect.