Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... locuinta minorilor- cerere pe ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

locuinta minorilor- cerere pe ordonanta presedintiala

salut,mi-a plecat sotia cu ambii copii an varsta de respectiv 3-4 ani fara acordul meu.am facut sesizare la politie, ea nu vrea sa ma lase sa-mi vad copii, ma minte ca este antr-un loc si nu este si mi-a spus ca nu vrea sa ma lase sa-mi vad copii nu stiu unde este exact ea si copii mei.ea nu are nici-un venit,nu are casa pe numele ei, spune ca o ajuta rudele, ea nu poate demonstra acel lucru deoarece neamurile ei majoritatea lucreaza la negru,ce si cum pot face ca prin instanta sa-mi iau copii de la ea,am casa pe numele meu, sunt angajat,mai lucrez la negru an constructi an timpul liber,va rog mult datimi detali care pot castiga copii prin ordonanta prezidentiala.va multumesc
Formulaţi o acţiune la Judecătoria de la domiciliul copiilor.
Totuşi, dacă lucraţi normă întreagă plus în timpul liber în construcţii, de acei copii mici, de 3-4ani cine se îngrijeşte?Nu contează atât că aveţi casă şi masă, ci îngrijirea şi educaţia acestor copii.
Aceeasi curiozitate o am si eu:
1) cine va ingriji copiii daca dvs. lucrati asa mult?
2) care sunt motivele pentru care sotia a plecat si nu va lasa sa vedeti copiii? exista suspiciune de abuz sau violenta?
3) care sunt motivele invocate de sotie pentru a nu va lasa sa vedeti copiii?
4) doriti sa ii vedeti pentru a avea o relatie cu ei sau doriti sa ii sustrageti de la mama pentru a o pedepsi ca a plecat?
Dacă ea nu are locuință corespunzătoare puteți câștiga minorii.
Trebuie deschis proces și sa va judecați.
Dacă locuiește la rude are locuință și ar cam câștiga ea procesul.

Încercați sa cereți și program de vizita ca sa nu riscati sa nu obțineți nimic după proces.
eu nu vreau sa-mi pierd nici copii si nici sotia, ne-am certat pe 31 iulie 2016 ne-am ampacat seara si totul a fost ff ok numai ca pe 10 eram lamunca si a plecat,fara absolut nici-o explicatie,ea de vreo 2 ani ma neglija ff mult la pat,dc nici acum nu stiu,batea copii enorm si nu suportam sa vad asta,numai ca easte genul de om care indiferent de situatie nu o scoti din tiparul ei,am ancercat prin comunicare, prin fel si fel de metode fara a o batea, am mai anjurato nu va mint an rest nimic am 4 martori care jura pe biblie an instanta,nu va mint credetima am fost plecat prin germania am trimis bani, am luat mi de euro mi-am anbunatatit casa etc si tot asa se purta ma neglija la pat, batea copii etc, cel mare an varsta de 4 ani spune tot ca al bate si unde al bate , plange de mine
mi-a spus la tel fiind la ea tati vino si iama ca nu vreau la mai ca ma bate . nu vrea sa ma lase sa ma duc s-ai vad, sa le trimit bani fuge de la o ruda la alta, ce sa fac an aceasta situatie, caci pana la divort este timp si copii se afla antr-un chin continu va rog sa ma credeti chiar daca este mama lor a-i bate rau domnule avocat, sunt disperat, va rog mult sa-mi spuneti, daca ma duc sa iau copii fara stirea ei cu cineva vare are masina pot pati ceva eu sau prietenul meu? vreau sa fac asta ca sa nu fie prea tarziu pt copii nostri, pt ca sunt sigur ca a-i bate rau a-mi spun copii mereu la tel si plange spune ca a-i tine anchisi an casa am registrarea pe telefon, ca pot face an cel mai scurt timp sa iau copii, va rog mult ajutatima , va multumesc si ast rasp

domnule avocat, eu lucrez an ture la paza, am timp liber, am un salariu de 925 de lei, eu nu maduc mereu an timpul liber, nu ma duceam nici cand era ea acasa, ma duceam pe luna de vre-o 6-7 ori pt ca luam 100 de lei pe zi si ma descurcam altfel pt a antretine mai bine fam, eu ma ocupam de copii si vreu sa ma ocup an continuare. din contra veci au vazut ca copii mei cu mine sunt mai ascultatori, nu faceau prosti pt ca eu nui bateam eu le vb si a-i pedepseam , ceva de genul , nu va mai las la desene animate, la colorat, nu va mai spujn povesti, nu va mai cumpar ce vreti , iar copii nu mai faceau nebuni, ea cand vedea ca pe mine ma asculta copii le spunea sa numai a-mi ia an seama ,nu va mint pot demostra cu martori,an schimb ea a-i batea cand greseau, nu vrea sotia mea sa comunice, sa antelega a-mi spunea mereu ca ce ma i-ai tinut tu an burta, este o fire fff difila si cred ca are ceva la cap, a sarit la maicamea sa-o bata cand nu eram acasa , pt ca mama a-i spune sa numai a-i bata asa , si cel mare fugea la mama si tremura de frica , mama vazand asa nu o lasa sa mai bata copii si sotis a anceput fa daca a-ti dau una te pun jos ce sunt copii tai, nu stiam eu , mama veri mei, prieteni mei cum sa facem sa numai bata copii, ajutatima va rog ce si cum sa fac an timpul cel mai scurt sa-mi iau copii, vreau ca cel mare de 4 ani si 9 luni sa fie audiat si sa vedeti ce spune un copil si cu ce frica, daca sunt langa el vb fara frica dar daca este maicasa a-i este frica tremura copilul, jur nu va mint, ast un rasp domnule avocat si ajutatima va rog antr-un fel. va multumes si ast rasp

gi-jane2, moderator
Daca este adevarat ce ziceti, apelati imediat la protectia copilului, adresati-va lor si probabil va vor ghida ei cumva. Eu nu sunt avocat sa va zic daca patiti sau nu ceva, dar daca eu as fi in locul dvs as vorbi cu un avocat, sa depuna cererea de ordonanta prezidentiala si m-as duce sa iau copiii pe sus, cu sau fara voia ei. Pana se aproba ordonanta prezidentiala, depuneti si cereri la politie, spuneti ca sotia va maltateaza copiii, etc

Sper sa va raspunda un avocat si sa reusiti sa luati copiii de la acea mama nebuna (daca este adevarat ce relatati). Stiu ca este o realitate des intalnita in romania, insa nu inseamna ca trebuie sa sustinem asa ceva...