avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de mediu dupa partaj
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de mediu dupa partaj

Buna ziua!

In anul 2007 am achizitionat un VW Polo pe care am folosit-o pana in anul 2015 cand am divortat.
Prin partaj, VW Polo a fost incredintat persoanei cu care am convetuit niste ani.
La schimbarea propietarului masinii, cei la Politia au cerut dovada platii taxei de mediu.
In anul 2007, nu exista taxa de mediu.
Intrebarea mea este : Cine plateste aceasta taxa. Eu sau noul propietar al masinii?
Daca taxa de mediu este ilegala, de ce Politia mai solicita aceasta plata??!!!
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: giotto_2016 , utilizator 17:25, 24 August 2016
La acest moment se achita timbrul de mediu.
Politia solicita aceasta dovada pentru ca este prevazuta de lege.
Exista insa doua optiuni:
- actiune in instanta pentru obligarea la inmatriculare fara plata timbrului de mediu;
- achitarea timbrului de mediu si, ulterior, actiune in instanta pentru recuperarea sumei.
Alegerea uneia sau a alteia dintre acestea este la latitudinea dvs.
Va platii ultimul proprietar al masinii,...adica cel pe numele caruia urmeaza sa se inmatriculeze masina.Tot el va avea dreptul sa o recupereze.
Buna ziua!

Multumesc pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Timbru de mediu robertnelu robertnelu Buna ziua, Timbru de mediu este ilegal. In acest moment mai este necesara plata lui? (vezi toată discuția)
Taxa auto 2014 Ionutsro Ionutsro Bună ziua, doresc să știu dacă plătesc taxa pana în data de 15 martie 2014 și îi voi da în judecată o sa am câștig de cauza? (știu ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto n_roxxanne n_roxxanne Daca am platit taxa auto pentru prima inmatriculare a unei masini cumparata in Romania dar adusa de afara in luna iulie 2014 pot cere recuperarea ei?multumesc. (vezi toată discuția)