Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

timbru de mediu

Buna ziua,
Timbru de mediu este ilegal. In acest moment mai este necesara plata lui?
Aveti doua optiuni in acest moment:
- actiune in obligarea la inmatriculare fara plata timbrului de mediu;
- plata timbrului de mediu si apoi actiune in restituirea acestuia.
In functie de cat de mare este nevoia de a circula cu acel vehicul, va alegeti una dintre cele doua variante.
Va multumesc pentru raspunsul prompt. Masina este inmatriculata in Romania,(a fost cumparata din Romania) trebuie facuta doar transcrierea pe numele meu. In acest caz mai sunt valabile cele doua optiuni recomandate de catre dumneavoastra?
In cazul in care pentru acel vehicul a fost platita una din variantele anterioare de taxa si aceasta nu a fost recuperata, nu se va mai plati timbrul de mediu - va trebui sa aduceti o dovada de la ANAF ca taxa a fost achitata si nu a fost recuperata.
Masina a fost luata in leasing in 2005 si inmatriculata pe numele proprietarului in 2010. Ca data de prima inmatriculare, este trecut anul 2005 chiar daca numarul era b -123.. deci un numar de inmatriculare temporar. Taxa nu cred ca a fost platita in 2010, si nu am cu verific