Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repaus saptamanal in alte zile decat sambata si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repaus saptamanal in alte zile decat sambata si duminica

In cazul in care una dintre cele 5 zile de munca obisnuite este sa zicem sambata (ex. salariat cu program de marti pana sambata), pentru ziua de sambata trebuie sa se plateasca spor la salariu?
Iata ce prevede art 137la al 1,2,3, Codul Muncii:

(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.

(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Faptul ca angajatul are liber luni,inseamna ca respectati prevederea art137(2)CM
Raspunzand intrebarii dvs,da angajatul va trebui sa beneficieze de un spor ce il veti stabili asa dupa cum precizeaza art 137(3),prin ccm sau cim dupa caz
Asa inteleg si eu.