Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract inchiriere spatiu comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract inchiriere spatiu comercial

Buna ziua! Ma intereseaza care sunt termenii prelungirii unui act aditional la contract spatiu comercial care expira pe 28.08.2016.Propietareul este in concediu si revine dupa 01.09.2016.
Prelungirea contractului de inchiriere se face prin acordul partilor, prin act aditional (daca nu s-a prevazut in contractul initial prelungirea automata). Prin act aditional poate fi prelungit contractul si pot fi modificate (sau nu) si alte clauze contractuale.
Este contract standard Administratia Financiara ma intereseaza care este termenul de inregistrare (la ANAF) a prelungirii prezentului contract (actul aditional expira pe 28.08.2016) daca este prelungit dupa data expirarii implica alte obligatii.