avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU CRESTERE COPIL IN VARSTA DE PANA LA 2 ANI
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU CRESTERE COPIL IN VARSTA DE PANA LA 2 ANI

Buna ziua. Am o mamica care are contractul individual de munca pentru concediu crestere copil suspendat in perioada 26.05.2015- 07.04.2017.
Intrebarea mea este cum operez in revisal, si luna pe care o efectueaza tatal copilului ? Ar trebui sa fie ultima luna 07.03.2017- 07.04.2017
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: delia2007 , utilizator 16:35, 6 Decembrie 2016
In REVISAL alegeti :
- fie optiunea "Modificare suspendare contract". Situatie in care modificati doar data de sfarsit a suspendarii c.i.m., in loc de 07.04.2017 scrieti 07.03.2017.(operatiune care se poate face acum)

- fie optiunea "Incetare suspendare contract". In acest caz, scrieti direct data incetarii suspendarii , 07.03.2017 (operatiune valabila la 07.03.2017 )
Ultima modificare: Joi, 25 August 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc frumos.
Buna ziua. Revin cu acest subiect. Copilul implineste varsta de 2 ani pe data de 07.04.2016. Intrebarea mea este urmatoarea : Este obligatoriu ca tatal sa efectueze utlima luna de concediu in locul mamei, pentru ca in acest caz tatal nu doreste sa efectueze acea luna.
Va multumesc.
Tatal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.
Dar daca mama doreste sa se reintoarca cu cel puitn 60 de zile mai devreme, adica la data de 07.02.2017, cand trebuie tatal sa efectueze acea luna ? Mentionez ca data nasterii copilului este 07.04.2015, urmand sa implineasca 2 ani pe data de 07.04.2017.
Mama doreste sa revina la serviciu pentru a beneficia de stimulentul de insertie pana cand copilul implineste 3 ani.
Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil - delia2007 delia2007 Buna ziua. Am urmatoarea situatie . Mama a efectuat concediu crestere copil in perioada 26.05.2015-07.04.2017( este data cand copilul implineste 2 ani)/ Mama ... (vezi toată discuția)
Când trebuie sa ma întorc la locul de munca Monica Alexe Monica Alexe Dacă in Septembrie anul viitor copilul meu face 2 ani când ar trebuie sa revin la servici,in condițiile in care sunt mama singura? (vezi toată discuția)
Schimbare loc de muncă la sfârșitul ccc: cum trebuie să procedez? MoniKa Constantin MoniKa Constantin Buna ziua, sunt o mamica in concediu de crestere al copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si doresc sa imi schimb locul de munca atunci cand mi se ... (vezi toată discuția)