Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis dupa suspendare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis dupa suspendare

Buna ziua, pe 30 Mai am fost depistat ca am trecut o trecere de cale ferata neobservand din neatentie semnalele acustice si vizuale.Permisul mi-a fost suspendat pe 90 de zile si nu am avut nici o obiectie.Mi-a fost data o dovada pe 15 zile cu drept de conducere de pe data de 1 Iunie.A doua zi am primit o citatie sa ma prezint la politie si domnul politist a spus ca a facut o greseala si ca dovada e defapt fara drept de conducere si mi-a modificat-o cu pasta corectoare dupa care a pus o stampila.Astazi cautam pe net cum fac sa recuperez permisul deoarece 90 de zile ar trece pe data de 29 august,dar vad ca nu e asa,trebuie sa astept cumulat 105 zile ? (90 zile suspendare plus 15 zile dovada tinand cont ca mi-a modificat dovada fiind fara drept de conducere) Cine m-ar fi oprit pieton fiind sa imi ceara permisul,si sa am nevoie de dovada daca eu nu conduceam un autovehicul.Mentionez ca am pastrat toate actele inclusiv chemarea la politia rutiera judeteana.Am vreo posibilitate legala de a-mi recupera totusi permisul dupa doar 90 de zile fara aditia acelor 15 zile ?

Edit: Politistul mi-a spus sa ma prezint la examinare ca sa imi pastrez suspendarea la 90 de zile,altfel voi primi 120 zile.La centrul de examinare mi s-a zis ca nu exista reducere de perioada la trecere de cale ferata.
cloudabz, utilizator