Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... - este legal?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

- este legal?

- rog raspuns - Sunt un candidat admis intr-o facultate la buget. Daca ma retrag din facultatea aceea cu intentia sa urmez o alta facultate, este legal sa primesc o suma de bani din partea celui care va beneficia de retragerea mea? -multumesc.
dmh, utilizator
Scuzati-ma dar nu inteleg intrebarea! De la cine sa primiti o suma de bani si in ce scop?:)
nu este nimic legal..ar fi chiar imoral sa conditionezi retragerea de la facultate in favoarea altei persoane pentru a obtine o suma de bani...
:sorry:
Daca o persoana admisa la buget se retrage, atunci se elibereaza acel loc, si urca pe lista de "admisi" primul din lista de "respinsi"...
Legal?....nu stiu...dar imoral cu siguranta!
Sunt uluita cum le vin unora idei de unde sa mai scoata bani....Poate cel caruia ii faceti propunerea asta va toarna si va alegeti cu un flagrant! Succes!X-(
doina_manuela, utilizator
Contractul semnat reglementeaza in ce conditii va avea loc renuntarea a urma cursurile acelei facultati , si daca exista posibilitatea sumei de bani achitate.
Niciodata nu veti reusi sa obtineti aceea suma. Nu exista o reglemetare legala in acest sens....dar daca ati reusit, de ce sa va retrageti? Daca va retrageti, locul dumneavoastra este ocupat de primul candidat care a reusit la "cu taxa".