Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Admitere masterat pe locuri de la buget
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Admitere masterat pe locuri de la buget

Buna tuturor,
am fost admisa in 2010 pe unul dintre locurile de la buget de la Universitatea Politenica Bucuresti, insa dupa admitere nu m-am dus sa ma inmatriculez, nu am avut nici carnet de student, nici legitimatie, si nici nu m-am prezentat vreodata la vreun examen.
In vara anului 2011 am fost sa imi retrag documentele lasate acolo in original (diplome, etc) si am constatat cu uimire ca fusesem exmatriculata (!) pentru neprezentare.
In vara acestui an doresc sa concurez la locurile de la buget la o alta Universitate.
Credeti ca mi-ar putea cauza probleme situatia cu Politehnica? Ma refer, sa nu mai am voie sa concurez pe locuri de la buget?
Va multumesc!
Nu am gasit Regulamentul Politehnicii pentru studiile de masterat 2010-2011, insa in cel pentru anul universitar 21011-2012 scrie:

Art. 6.
La începutul anului universitar (în primele 15 zile), studentul admis la master, indiferent de regimul de studii, cu sau fără taxă, este obligat să completeze şi să semneze Contractul anual de studii. Contractul de studii nu se poate modifica pe parcursul anului universitar.
- În Contractul de studii se înscriu disciplinele pe care studentul se obligă să le frecventeze în anul universitar respectiv. Modificarea Contractului de studii este posibilă în primele 15 zile calendaristice ale anului universitar.
- Masterandul care nu semnează Contractul anual de studii în perioada programată îşi pierde statutul de student.

[ link extern ]

As zice ca daca nu ati semnat niciun contract nu se poate spune ca ati fost masterand, deci nu puteati fi exmatriculata - insa cel mai bine intrebati la secretariatul facultatii unde intentionati sa va inscrieti.
valentina370 a scris:
nu m-am prezentat vreodata la vreun examen [...] si am constatat cu uimire ca fusesem exmatriculata (!) pentru neprezentare.

De unde atata uimire? Era firesc sa fiti exmatriculata din moment ce nu v-ati prezentat - cu sau fara ”contract” semnat.

Va puteti inscrie pe locuri bugetate, dar e posibil (insa nu cred ca se vor face verificari in acest sens) sa aveti probleme deoarece ati ”tinut ocupat” un loc de care ar fi putut beneficia altcineva.

Pe scurt: numai daca va inscrieti veti afla ce si cum, pentru ca de veti intreba s-ar putea sa vi sa spuna ca nu mai aveti dreptul, deoarece banii e posibil sa fi fost virati...
Bafta!

Si mie, ca si utilizatoarei, mi se pare nefiresc faptul ca a fost exmatriculata fara sa se fi inmatriculat.
E ca si cum ai bate la o usa, ti s-ar spune Intra, te-ai razgandi si apoi s-ar spune ca ai fost dat afara cand tu practic nu ai intrat niciodata.

In opinia mea, daca facultatea v-a ''dat'' la Minister ca fiind inscrisa si a solicitat bani de la buget pentru dvs., nu e chiar in regula. Doar pe baza listelor de admitere nu puteau face acest lucru, (si) de aceea se incheie acele contracte despre care scrie in Regulament.
N-oti fi primul candidat care se razgandeste dupa concurs.

Intrebati la secretariatul facultatii unde vreti sa va inscrieti acum, e sursa cea mai sigura. Asta desigur daca nu veti primi aici, pe forum, un raspuns argumentat si cu altceva decat cu pareri sau interpretari care poate nu se aplica.
valentina370, in momentul in care v-ati inscris la master ati devenit, automat, masterand... In cazul in care nu ati semnat contractul ati fost exmatriculata.

Regulamentul trebuie sa fie afisat la ”avizierul” facultatii - in momentul in care il veti citi va veti convinge ca este asa cum va scriu.
Reprezentantii universitatii respective - in caz ca au luat bani si pentru dv - trebuie sa fi returnat sumele. Sau, exmatriculandu-va pe dv au inscris pe altcineva... Oricum ar fi, va puteti inscrie la master in cadrul altei universitati.
Mergeti si cititi regulamentul, sa fiti sigura.
Bafta.
Eu sunt masterand pe loc bugetat, am intrat pentru ca nu s-au inscris doi dintre cei admisi la concurs anul acesta altfel eram pe locurile cu taxa. Cred ca trebuia sa te inscrii la secretariat dupa admitere ca sa fii masterand, altfel esti doar candidat admis.
Poate si la facultatea ta este tot la fel.

Uite ce scrie la Babes-Bolyai pe site, la Psihologie:
[ link extern ]

9. Confirmarea locului / depunerea cererilor de redistribuire.
Candidatul trebuie sa confirme personal locul ocupat prin concurs si/sau sa depuna cererea de redistribuire.

Pentru confirmarea locului, candidatul declarat admis, trebuie sa depuna un dosar cu urmatoarele acte:
xxxxxxxxxxxxxxxx

Si la 10 scrie
Daca un candidat admis pe locuri bugetate renunta la calitatea de student dobandita prin concurs sau nu confirma locul pana la termenul stabilit, locul ramas liber se ocupa in ordinea descrescatoare a mediilor astfel:
- cu unul dintre candidatii care a obtinut medie generala egala cu cea a ultimului candidat admis, cu aplicarea criteriilor de departajare stabilite de facultate,
- cu primul dintre candidatii aflati sub media celor admisi in regim bugetar,
- prin redistribuire in cadrul specializarii, in functie de optiunea exprimata in fisa de inscriere.

Du-te fara grija ca n-ai fost masterand, ai fost candidat admis.