Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Onorariu avocat angajat de primărie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Onorariu avocat angajat de primărie

Primărie de comună, chemată în judecată pentru refuz comunicare informații de interes public e reprezentată de avocat. În întâmpinarea depusă pentru recurs, solicită plata onorariului avocatului, încă neprobată. În același timp, organigrama primăriilor de comună include un compartiment juridic cu cel puțin un angajat. Are dreptul primăria de comună să angajeze un avocat pentru o cauză atât de simplă?
Daca nu pierde procesul si obtine banii dati nu ar avea nicio problema.

Daca pierde procesul si banii contribuabililor sunt cheltuiti aiurea ar avea probleme daca vine DNA peste ei...probabil...ca aveau consilier juridic...

Constitutia garanteaza insa dreptul oricarei persoane de a angaja avocat.

Pe de alta parte, daca pierde procesul e rau ca tot ar avea bani de dat daca partea are angajat avocat...si consilierul juridic nu se pricepe sa faca o aparare eficienta...
In acest caz, ar fi afectat insasi patrimoniul comunitatii locale...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Organigrama poate ca prevede, dar daca nu exista efectiv un angajat cu functia de consilier juridic, se poate angaja un avocat.
In cazul in care exista consilier juridic angajat, legea prevede ca exista oricum posibilitatea angajarii unui avocat in cazuri temeinic justificate.
Puteti sesiza Curtea de Conturi daca apreciati ca in situatia dumneavoastra nu exista un caz temeinic justificat. Puteti sesiza Institutia Prefectului pentru ca acesta sa analizeze daca exista hotarare de consilu local si daca s-au respectat dispozitiile legale in materia angajarii unui avocat.
In procesul efectiv puteti cere reducerea onorariului avocatului ca fiind disproportionat fata de dificultatea cauzei
Fiind vorba de bani publici nu cred ca ar avea sanse la obtinerea reducerii onorariului de avocat.

Eu am vazut situatii de cenzurare a onorariului si in astfel de ipoteze. CPC nu face distinctie
Parerea mea este ca instantele apreciaza in general subiectiv acest aspect.
Daca enervezi instata iti reduce onorariul.
Daca nu o enervezi risti sa pierzi procesul...ca o lasi sa faca ce vrea si e si mai rau asa...mai ales daca vezi ca e cam partinitoare...
Oricum nu s-ar obtine onorariul intreg nici asa...ca ar pierde clientul procesul...

Cea mai mare problema si de necontrolat in instante este cea legata de onorariu...
ALTFEL...nu exista probleme...de regula...

Pe de alta parte, este si greu sa estimeze munca avocatului.

Instantele vad numai ce arata avocatul...nu si ceea ce ascunde...si nu pot vedea chiar daca isi dau seama ca ceea ce nu vad exista, dar nu pot vedea...pentru ca efectiv nu...au cum...sa vada..
Si pentru ca avocatul sa reusesca sa ascunda ceva e adesea unul din cele mai complicate lucruri in cadrul unui proces...ca necesita multa multa cu clientul...

La procese de 2 bani am vazut ca s-a dat onorariu de 10 000 lei la avocat ( pe pensie alimentara), iar pe procese complicate s-a redus de la 2000 lei...la vreo 1000 lei...

Tot la fel pe o ordonanta de 2 bani s-au dat 2000 lei...pe familie...

Aici se pot face cele mai mari abuzuri...legale...ca sa spun asa...

Instantele reducand onorariul avocatului induc zazanie intre avocat si client deoarece clientul care castiga procesul il va intreba pe avocat: de ce nu am primit toti banii?

Adica...una e sa se reduca la un divort un onorariu de 100 000 lei si alta e sa se reduca un onorariu de 2000 lei...(2000 lei se cam practica in general in prezent la divorturi)

Se face cu intentia de a submina avocatii...in realitate...
Este ceva de o gravitate iesita din comun si legea ajuta...la asa ceva...
Insasi Ceausescu a vrut sa elimine avocatii din sistemul judiciar pe motiv ca totul este atat de corect incat avocatii sunt inutili...

Instantele ar trebui sa aiba in vedere constitutia in sensul ca cine vrea sa angajeze avocat trebuie sa il plateasca si nu in raport de cat apreciaza instanta...

Un avocat nu se poate angaja decat daca este platit cu cat cere si nu cu cat aprecieaza o instanta...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat