Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... revizuire incadrare grad invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

revizuire incadrare grad invaliditate

ce se intampla cand se implineste 1 an de la incadrare in gr. 3... si trebuie sa merg la control, daca am urmat planul de recuperare si mi-am recuperat capacitatea de munca? Ma invita Casa de Pensii? sau trebuie sa ma duc din proprie initiativa... si imi suspenda pensia, daca nu ma duc??
Pe decizia de incadrare scrie 9.11.2016, sa ma prezint cu cupon pensie, copie decizie, referat si PR.
Ce e ''PR''??

aidu, utilizator
Revizuirea medicală

Pensionarii de invaliditate sunt supuşi revizuirii medicale periodic, în funcţie de afecţiune, la intervale cuprinse între un an şi 3 ani, până la împlinirea vârstelor standard de pensionare, la termenele stabilite de medicul expert al asigurărilor sociale sau, de către comisiile centrale de expertiză medico-militară.

După fiecare revizuire medicală, medicul expert al asigurărilor sociale, respectiv comisiile centrale de expertiză medico-militară emit o nouă decizie medicală asupra capacităţii de muncă, prin care se stabileşte, după caz:

menţinerea în acelaşi grad de invaliditate;

încadrarea în alt grad de invaliditate;

redobândirea capacităţii de muncă.

Dreptul la pensie de invaliditate se modifică sau încetează începând cu luna următoare celei în care s-a emis decizia medicală asupra capacităţii de muncă, emisă în urma revizuirii medicale.

PR= programul recuperator
Carp Mircea, utilizator