avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot solicita pensionarea?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot solicita pensionarea?

Lucrez de 36 de ani4 luni in confectii,in noiemb voi avea 55 de ani si vreau sa stiu cand voi putea sa ma pensionez la lim de varsta sau anticipatsi as mai dori daca se poate sa pun o intrebare domnilor parlamentari[aici as avea nevoie de indrumari]cum cred ei ca o femeie de 55 sau 60 de ani care lucreaza in conf mai poate sa si realizeze norma mai ales ca lucreaza la patron,cred ca legile cu pensionarea femeii la 60 sau62 ;se adreseaza bugetarilor ca ei nu depun efort si tot ei se plang ca nu au salarii.va multumescX-(
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:08, 28 August 2016
Limita de varsta la 62 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 5 luni, fara stagiul asimilat( cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 5 luni, fara stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta coralya50 coralya50 buna ziua, as dori sa-mi spuneti daca ma incadrez la data de 01.12.2015[/b] la pensionare pentru limita de varsta , avand urmatoarele conditii data ... (vezi toată discuția)
Pensie Gabriel196770 Gabriel196770 Ce condiții trebuie îndeplinite pentru pensionare partial anticipată. (vezi toată discuția)
Pensie anticipata si grupa a ii-a iionescu1 iionescu1 pentru o persoana nascuta in 1961 (55 ani), cu cotizatie pana in prezent de 37 ani, din care 13 ani la grupa a II-a de munca, am 2 intrebari: - la ce varsta ... (vezi toată discuția)