Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot solicita pensionarea?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot solicita pensionarea?

Lucrez de 36 de ani4 luni in confectii,in noiemb voi avea 55 de ani si vreau sa stiu cand voi putea sa ma pensionez la lim de varsta sau anticipatsi as mai dori daca se poate sa pun o intrebare domnilor parlamentari[aici as avea nevoie de indrumari]cum cred ei ca o femeie de 55 sau 60 de ani care lucreaza in conf mai poate sa si realizeze norma mai ales ca lucreaza la patron,cred ca legile cu pensionarea femeii la 60 sau62 ;se adreseaza bugetarilor ca ei nu depun efort si tot ei se plang ca nu au salarii.va multumescX-(
Limita de varsta la 62 de ani si 2 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 5 luni, fara stagiul asimilat( cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 5 luni, fara stagiul asimilat.