Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditiile specifice pentru a participa la un concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditiile specifice pentru a participa la un concurs

Conditiile specifice pentru a participa la un concurs sunt stabilite prin lege?
pentru contabil sef la o scoala sunt anumite conditii iar la o altă scoala alte conditii. - este corect?
a) - scoala 1 - minim 5 ani vechime in specialitatea studiilor
- minim 3 ani vechime in functie de conducere

b) - scoala 2 - minimum 3 ani vechime în instituţii publice.
Condiţiile generale de participare sunt prevãzute la art.3 din HG nr.286/2011.
In ceea ce priveste condiţiile specifice ,art 4 din HG 286/2011 mentioneaza:

ART. 4
(1) Condiţiile specifice pe care trebuie să le îndeplinească persoana care participă la concursul pentru ocuparea unui post vacant sau temporarvacant se stabilesc, pe baza fişei postului, la propunerea structurilor în al căror stat de funcţii se află funcţia vacantă.

Asadar,conditiile specifice vor fi stabilite de catre organizatorul concursului,(director scoala)pe baza fisei de post pt functia de contabil sef ,de aceea aceste conditii nu sunt stabilite in mod unitar si ati constatat acele diferente .