avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Buna seara,am lucrat cu CM pana pe 29 iulie 2016,iar la sf lunii august am aflat ca sunt insarcinata,pot beneficia de indemnizatie?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:44, 29 August 2016
Care este data prezumata a nasterii ?

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......
1. Daca veti naste in luna mai 2015 puteti beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca in cele 24 de luni premergatoare nasterii ( iunie 2015 - mai 2017) aveti 12 luni cu venituri din salarii.

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
tudorvaleriu a scris:

1. Daca veti naste in luna mai 2015 ....


Cred ca este vorba despre luna mai 2017 ....
Corect este:
Daca veti naste in luna mai 2017...

Eroare de tastare, multumesc!
lonynony a scris:
Buna ziua,va multumesc pt raspuns.Cu aproximatie trebuie sa nasc la sf lui aprilie inceputul lui mai.Dar eu sper sa ma mai cheme la munca pt cateva luni .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Alin. As Alin. As Lucrez din 21 martie 2017 cu contract part time de 2h/zi iar din 7 august 2017 cu 4h/ zi. As putea beneficia de indemnizatie de crestere a copilului daca ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Lps ped Lps ped Buna ziua! Va prezint situatia urmatoare: Am lucrat, dupa cum urmeaza: 15 sept. 2015-15 iun. 2016 15 sept. 2016 -16 iun. 2017 Acum voi avea contract tot ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie alexandrabz alexandrabz In Iunie 2015 mi-am dat demisia de la firma unde am lucrat.Si am mai lucrat aprox 1 luna in alta parte.In martie 2017 ar trebui sa nasc.Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)