Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa Habitat/Salubrizare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa Habitat/Salubrizare

Buna ziua am sa fiu scurt si la obiect. Am locuit in chirie in orasul Constanta timp de un an(2013). Acum cateva zile am primit la adresa din buletin respectiv Tulcea ca am de plata taxa de habitat pe anii 2013-2014-2015-2016.In anul 2013 apartamentul a fost vandut catre alt proprietar si am fost nevoit sa plec definitiv. Ce pot face in aceasta situatie ca sa nu fiu nevoit sa achit si anii in care nu am locuit? Cu stima Marius Popa
mariuspopa1, utilizator
Sa clarificam de la bun inceput ca obligatia achitarii impozitelor aferent bun imobil revine in exclusivitate proprietarului ,or dv precizati
Am locuit in chirie in orasul Constanta timp de un an(2013).

Tot dv afirmati
In anul 2013 apartamentul a fost vandut catre alt proprietar si am fost nevoit sa plec definitiv.
,
Ati locuit ca si chiriad sau ati detinut bunul imobil in calitate de proprietar ?
Daca nu ati avut calitatea de proprietar al bunului imobil,daca nu ati v-ati asumat responsabilitatea contractuala sa suportati dv c/v taxa habitat,atunci nu va revin obligatii de plata si puteti informa autoritatea fiscala Constanta ca ati locuit in calitate de chirias fara avea asumata obligatia sa achitati c/v taxa habitat
Daca insa in contractul de locatiune v-ati asumar=t responsabilitatea sa suportati c/v taxe aferent apartament,va revine obligatia sa respectati clauza asumata,sa achitati c/v taxa
Aveti dovada ca de la data X contractul de locatiune=inchiriere a fost reziliat?
Daca aveti document care sa ateste data rezilierii contractului de locatiune si dama prin actele incheiate cu locatorul v-ati asumat responsabilitatea sa achitati taxe aferente spatiu cu destinatia de locuinta,va revine obligatia achitarii taxei aferent perioada pe care o demonstrati cu documente
Din expunerea dv nu rezulta concret calitatea in care ati locuit in spatiul cu destinatia de locuinta si obligatiile asumate fata de locator
Multumesc frumos pentru raspuns. Am locuit ca si chirias in acest imobil pe o perioada de 12 luni, iar cand aceasta perioada a incetat am parasit locuinta asa cum era specificat in contractul de inchiriere. Dupa o saptamana apartamentul a fost vandut catre o alta persoana.Am sa trimit un e-mail la administratia fiscala si am sa vad ce pasi pot urma dar si sfaturile dumneavoastra imi sunt de mare ajutor.
Atat timp cat dv ati locuit in calitate de chirias ,impozit/taxe aferent bun imobil revine exclusiv proprietarului acestuia-daca in contractul de locatiune nu v-ati asumat responsabilitatea sa achitati dv anumite obligatii fiscale