Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare imprumut
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare imprumut

In anul 2008 m-a sunat disperat o cunostinta, ca are nevoie urgent de 1000 euro, ca banca ii declara firma falimentara(sau asa ceva) si sa-l imprumut pentru cateva zile. Nu aveam prea multi bani, dar cel putin de 5 ori m-a sunat si s-a rugat de mine. Pana la urma i-am trimis banii prin banca. Anii au trecut si nu pot recupera banii pe cale amiabila, ce sa fac? Problema este ca eu nu mai am foaia de varsamant cu care i-am trimis banii. Oare la banca se gaseste.?
Buna seara,
Din pacate, daca "amicul" nu vrea sa va dea de buna voie banii, prin instanta va putea uza de prevederile Art. 2517 C.Civ.
Termenul general de 3 ani
Termenul prescripţiei este de 3 ani, dacă legea nu prevede un alt termen.
Ati putea incerca sa apelati la ajutorul unui mediator, care sa va faciliteze o intalnire si discutie / negociere. Astfel ati putea restabili relatiile dintre voi si ati avea o sansa sa va recuperati acea suma de bani imprumutata.
Cu mediere sau fara mediere daca nu recunoaste imprumutul dat, nu mai aveti nimic de facut dpv.juridic, de principiu dreptul material la actiune s-a prescris in termen de 3 ani de la data acordarii imprumutului.
:) Tocmai din acest motiv medierea este o alternativa la instanta de judecata. Intr-o sedinta de mediere exista posibilitatea de a se rezolva conflicte care nu se mai pot stinge prin intermediul instantei de judecata. Cum este si acest caz, datorita intervenirii prescriptiei. In cazul in care se va desfasura o procedura de mediere, cu siguranta cele doua parti implicate vor ajunge la un...numitor comun.
Si daca nu recunoaste imprumutul?