Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pensie

In luna septembrie 2019 dupa legea 263/2010 ma pensionez.Total vechime in campul muncii vor fi 41 de ani,minus 2 armata raman 39 de ani de contributie.
Cum se calculeaza punctajul final ? Numarul total de puncte se imparte la 39 sau 35 de ani cat este stagiul maxim de cotizare. PS, Lucrez din anul 1978 la Vard Tulcea SA
Va multumesc.
1. Punctajul total, pentru cei 41 de ani de cotizare la pensie (inclusiv stagiul militar obligatoriu, in cazul pensiei pentru limita de varsta), se imparte la 35 (stagiul complet de cotizare prevazut de lege pentru un barbat).

2. - Nu exista un stagiu maxim de cotizare.
- Cu cat stagiul efectiv de cotizare este mai mare cu atat punctajul mediu anual este mai mare (deoarece se imparte mereu la 35).
Va multumesc.