avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pensie

In luna septembrie 2019 dupa legea 263/2010 ma pensionez.Total vechime in campul muncii vor fi 41 de ani,minus 2 armata raman 39 de ani de contributie.
Cum se calculeaza punctajul final ? Numarul total de puncte se imparte la 39 sau 35 de ani cat este stagiul maxim de cotizare. PS, Lucrez din anul 1978 la Vard Tulcea SA
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ionhermes , utilizator 14:33, 30 August 2016
1. Punctajul total, pentru cei 41 de ani de cotizare la pensie (inclusiv stagiul militar obligatoriu, in cazul pensiei pentru limita de varsta), se imparte la 35 (stagiul complet de cotizare prevazut de lege pentru un barbat).

2. - Nu exista un stagiu maxim de cotizare.
- Cu cat stagiul efectiv de cotizare este mai mare cu atat punctajul mediu anual este mai mare (deoarece se imparte mereu la 35).
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate augustin39 augustin39 am fost la comisie si mi s a dat gradul doi pensie de invaliditate..conf leg 263/2010 art 68 al 1 lit b,am un stagiu de cotizare de 18 ani varsta de 39 ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956 s_marius s_marius - sunt angajat din 1973 (conditii de munca normala), sunt nascut in februarie 1956 - armata am facut-o intre anii 1976 - 1978 - am fost somer un an Cand as ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie (ani si suma, estimativ) MihaiMih MihaiMih Buna ziua, Nu am gasit pe cine sa intreb si incerc sa aflu de cateva luni bune, raspunsul. Tatal meu ar dori sa stie cat mai are pana poate sa iasa la ... (vezi toată discuția)