Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda penala

In urma unei hotarari judecatoresti definitive, in martie 2013, sa dat o amenda penala care a fost platita in decembrie 2013.Cand ramane cazierul curat?
1) dupa 3 ani de la ramanerea def a sentintei
2) dupa 3 ani de la plata amenzii penale(3 ani + 8 luni)?
Care este art. din lege?
trebuie facuta cerere de constatare la judecatorie? cum se procedeaza?

Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, [...] dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.

Pentru cei condamnaţi la pedeapsa amenzii, termenul curge din momentul în care amenda a fost achitată integral sau executarea ei s-a stins în orice alt mod. (art.167(2) C.pen.)

ce art trebuie invocate in cerere?dupa noul cod penal?
La 3 ani de la data achitarii amenzii sunteti reabilitat automat, fara alta formalitate si fara alta interventie, deci veti fi sos din evidenta cazierului judiciar de drept, direct de organele de politie, teoretic fara a fi necesara cererea dumneavoastra. Daca insa nu se va intampla asta si vreti sa adresati totusi o cerere, invocati ca temei de drept art.165 cod pen. si urmatoarele.