Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

Sint asistent medical si va rog sa-mi precizati din ce este compus salariul de baza si salariul tarifar, si care este diferenta intre ele?

Salariul de baza este salariul aferent functiei de asistent medical(cu st sup.cu pl cu liceu cu grad principal.fara grad principal,debutant)din grila OUG20/2016,ce include si sporul aferent claselor de salarizare suplimentare acordate pt fiecare gradatie in parte(fostul spor de vechime)
Salariul tarifar este salariul pe baza caruia se calculeaza sporurile acordate(spor conditii de munca,spor noapte,spor tura etc)Salariul tarifar este mai mic decat sal de baza pt ca este salariul stabilit in cf cu Ordinul 77/2011-Norme aplicare Legea 284/2010