Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere Politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere Politie

Salut

Eu sunt fondatorul unei "firme" de gazduire. Pun "firma" in ghilimele, pentru ca nu este inregistrata SRL/PFA/SRL-D (s.a.m.d)

Am un client care mi-a platit suma de 25 de euro in cursul zilei de 11 iulie. I-am oferit serviciile si a fost multumit. Pe la jumatatea lunii, fara sa aibe vreo afirmatie doveditoare, imi spun ca serviciile nu merg si ca vrae sa primeasca banii inapoi. Eu nu am acum banii sa ii dau, este o suma mica, dar chiar nu am. El vrea intr-o zi, daca nu va depune plangere.

Ce pot patii de la aceasta plangere ?
nradrian31, utilizator
Conditionat de identificarea/existenta anumitor elemente,de probe rezonabile,puteti fi acuzat de savarsirea mai multor infractiuni,printre care inclusiv de evaziune fiscala,sau inselaciune
Si cam care este cea mai drastnica masura ?
Conditionat de incadrarea faptei ,sanctiunile pot fi ,de la aplicarea de amenda pentru evaziune la condamnare pentru inselaciune
Dacă va rezulta ca vindeți constant programe fără firma și fără a achita impozite se va putea încadra pe evaziune fiscala însă dacă nu vindeți constant ci sa zicem ca ati făcut doar o vânzare fapta e posibil sa nu se încadreze pe act comercial în sensul legii penale și ați scăpat de acuzație.
Depinde și ce probe vor exista.