Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare bani precontract casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare bani precontract casa

Parintii mei au dorit sa cumpere o casa pt care au facut un precontract cu proprietarul, de promisiune a cumpararii. Au platit prin precontract 1000 euro ( precizez ca pretul casei e de 12000 euro, si ca nu e mare inghesuiala de cumparatori pt ea di cauza locatiei). Precontractul a fost facut seara tarziu. Peste noapte, tatal meu s-a razgandit din anumite motive, si dimineata la prima ora a anuntat proprietarul. Inteleg ca banii platiti prin precontract nu pot fi recuperati teoretic...dar sigur trebuie sa fie o metoda de recuperare macar a unei parti di acei bani. Totusi, e o suma mare, mai ales raportata la pretul casei. In precontract am inteles ca nu sunt specificate clauze de restituire sau nerestituire. Ce se poate face? Nu e ca si cum casa a fost luata de pe piata in cele cateva ore din acea noapte.
Multumesc.
Contractul trebuie respectat.
Cititi ce scrie il el si asa este legea ...partilor...
Suma de 1000 euro este pierduta, ramane la promitentul vanzator.Nu este necesar sa existe o astfel de clauza in contract,se aplica de drept preved.art.1.544(2)NCC"Daca partea care a dat arvuna nu executa obligatia fara justificare,cealalta parte declara rezolutiunea contractului,retinand arvuna."