avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nerespectare precontract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nerespectare precontract vanzare-cumparare

buna ziua, am incheiat un precontract de vanzare cumparare, am dat suma mare 10000euro, pt o casa; nu avem contor lumina inca; am prelungit o luna fara comentarii dar deja ar trebui sa prelungim a doua luna; e clar ca termenul ales de dezvoltator, nu de noi, a fost nerealist; ce as putea face, cere...ce drepturi am; mi-a schimbat viata..saci, cutii...tristete,,, nu stie sa comunice si noi chiar am fost oameni; ce sfat imi dati? ce sa fac la aceasta a doua prelungire...??? noi pierdem zilnic nervi, timp, bani.,,,,
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 12:40, 14 Iunie 2017
Era normal ca la incheierea promisiunii bilaterale de vanzare -cumparare sa impuneti clauze asiguratorii,respectiv daca in mod nejustificat promitentul vanzator nu isi exercita obligatia de incheiere contract de vanzare cumoparare in termenii si conditiile asumate,promitentul cumparator este indreptatit fie ,sa solicite executarea silita in natura a obligatiilor principale,
fie rezolutionarea promisiunii si plata de catre promitentul vanzator a sumei avansate cu titlu de clauza penala-conform disp art 1538 NCC
Acționați confirm clauzelor prevazute în antecontract .
Puteti proceda conf.art.1.544(2) teza finala NCC".....Atunci cand neexecutarea provine de la partea care a primit arvuna,cealalta parte poate declara rezolutiunea contractului si poate cere dublul acesteia."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Precontract casa balasaf balasaf Buna ziua! in data de 30.07.2015 am semnat un precontract pentru cumpararea unei case, dand un avans de 2000 euro si urmând ca pana in data de 30.11. 2015 sa ... (vezi toată discuția)
Antecontract - clauza de razgandire mirelamaria mirelamaria Buna ziua! intr-un antecontract ce presupune clauza de razgandire.......o razgandire pur si simplu sau implica o ,, razgandire\'\' din motive intemeiate ... (vezi toată discuția)
Avans cumparare - plati in timpul precontractului liviu f liviu f Daca in timpul valabilitatii precontractului cumparatorul face mai multe plati fara a se specifica in precontract care este suma care reprezinta avans, la o ... (vezi toată discuția)