avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1111 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Cumparare apartament
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Cumparare apartament

Buna ziua,

As vrea sa cumpar un apartament intr-un bloc nou cu finalizare in decembrie 2016.
Ei imi cer 5% din pret pentru rezervare si 2000 eur ptr.Antecontract.

Precizez ca pretul apartamentului este 50.000 eur, si dorim sa achitam restul sumei prin credit imobiliar.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca mai sunt si alte cheltuieli in afara de avansul la semnarea creditului?
De asemeni pot fi credibili cu finalizarea blocului, si sa pierdem banii ?
e
Va rog sa-mi mai spuneti ce trebuie mentionat in antecontract pentru a fi eu acoperita ?
Antecontractul trebuie inscris in cartea funciara ?(am citit pe internet)
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:18, 3 Septembrie 2016
1-Pentru siguranta cumparatorului,antecontractul trebuie notat la ocpi
2-Este hazardat sa ne exprimam parea vis-a-vis de respectarea termenului de predare apartament
3-Veificati responsabil clauzele asumate-inclusiv referitor la utilitati
4-In antecontract este necesar sa prevedeti clauze asiguratorii dv

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incheierea antecontractului de vanzare-cumparare pentru un apartament ce se va construi! Dyaa Dyaa Buna ziua, Am incheiat in luna iunie 2016 un contract de rezervare pentru un apartament nou in Bucuresti-Berceni care se va construi in viitor, lucrarile ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament gabi23242730 gabi23242730 Buna ziua, Urmeaza sa vand um ap., astazi merg la notar pt. blocarea si scoaterea cartii funciare. Intrebarea mea este daca sunt obligat sa ii las actele ... (vezi toată discuția)
Cum poate fi apartamentul achizitionat de la un dezvoltator imobiliar in insolventa ,prin contract de vanzare cumparare ,. liber de sarcini?? yaryna yaryna buna ziua, Sunt un proprietar din Bacau care a achizitionat un imobil , apartament cu 2 camere intr-un bloc a unui dezvoltator imobiliar din Bacau ... (vezi toată discuția)