Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis ridicat pe 3 luni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis ridicat pe 3 luni

Pentru un permis ridicat pe 3 luni pentru neacordare de prioritate la trecerea cu nivel de calea ferata poate fi redusa perioada la 30 de zile daca se sustine examenul?
minanika, utilizator
Nu.

Art. 221. – hg1391
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea
la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre
sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.