avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis ridicat pe 3 luni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis ridicat pe 3 luni

Pentru un permis ridicat pe 3 luni pentru neacordare de prioritate la trecerea cu nivel de calea ferata poate fi redusa perioada la 30 de zile daca se sustine examenul?
Ultima modificare: Duminică, 4 Septembrie 2016
minanika, utilizator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 08:40, 5 Septembrie 2016
Nu.

Art. 221. – hg1391
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de
suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă :
d) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea
la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre
sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat fara drept de circulatie doarcosmin doarcosmin Buna ziua.Am nevoie de niste lamuriri daca se poate. Azi dimineatza ma aflam in c-lung mold. si mergeam spre suceava.cu 200 m inainte de o cale ferata ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis 90 de zile alexcot alexcot In decursul acestei luni mi s-a suspendat permisul pentru infractiunea de trecere la nivel cu cale ferata cu semnal luminos si bariera. sunt de acord cu ... (vezi toată discuția)
Mi a fost reținut permisul ptr neacordare prioritate pietoni ... Oprea sara17 Oprea sara17 Mi a fost reținut permisul ptr neacordare prioritate pietoni ptr 90 de zile.am dat testul 13din 15 și mi a fost restituit permisul după 30 de zile. La 2 ... (vezi toată discuția)