Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas - deces accident de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas - deces accident de munca

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta. Sotul, nascut in iulie 1954, a decedat in 1989,in urma unui accident de munca. Sotia, nascuta in iunie 1959 si casatorita din 1978, a ramas cu 5 copii minori pentru care a primit pensie de urmas pana la terminarea studiilor copiilor. Intrebarea este daca sotia are dreptul la o pensie in momentul de fata. Va multumesc.
Sotia are dreptul la pensie de urmas cand veti implini 61 de ani si 5 luni

Iunie 1959 Noiembrie 2020 61/5
Am uitat sa precizez ca sotia nu a lucrat niciodata, iar sotul decedat a avut vechime 11 ani. Are vreun avantaj faptul ca a crescut 5 copii?
mihaela1985, utilizator
Nu are importanta faptul ca sotia nu a lucrat niciodata.
Numarul de copii nu influienteaza cuantumul pensie de urmas.

Pensia de urmas se va calcula potrivit legii 263/2010:

Articolul 89
(1) Pensia de urmas se stabileste, dupa caz, din:

b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta.

(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste procentual din punctajul mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1) , in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmas;