Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare in contabilitate obiecte de inventar pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare in contabilitate obiecte de inventar pe care le pot rula?

Buna ziua, lucrez la o firma de paza si tin evidenta pentru tot ce intra in firma. Printre alte lucruri (uniforme, bocanci, sepci etc.) au intrat si anumite produse pe care le rulez ( tomfe, port-tomfe, lanterne, telefoane mobile etc.). In momentul in care se inchide un obiectiv imi sunt aduse toate echipamentele si le reintroduc in stoc daca sunt in buna stare.Toate obiectele le-am inregistrat in contul 303 si le-am facut PV de dare in folosinta.
Intrebarea mea este cum inregistrez in contabilitate echipamentele reintroduse? Tot la aceeasi valoare chiar daca sunt ...... SH? La unele obiecte am facturi din anii trecuti cu preturi diferite, ex. tomfe ( bastoane ). Cum procedez?
Va multumesc anticipat.
Vă recomand să le treceți integral pe costuri la darea în folosință, fără să vă mai încărcați cu ele la reprimire și ținând evidența extracontabil. Sper că țineți Registrul obiectelor de inventar...

Succes!