Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stabilirea taxei de timbru in speta raspunderea civila ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Stabilirea taxei de timbru in speta raspunderea civila delictuala

Am formulat o actiune in raspundera civila delictuala prin care am cerut instantei sa oblige un functionar sa achite debitul pe care l-a falsificat pe numele meu, adica in alte cuvinte sa repuna partile in situatia anterioara

Am calculat taxa de timbru cf. art. 8 (2) din OUG 80/2013 adica
(2) Cererea privind repunerea partilor in situatia anterioara, cand nu este accesorie actiunii in constatarea nulitatii, anularea, rezolutiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial se taxeaza cu 50 lei, daca valoarea cererii nu depaseste 5.000 lei, si cu 300 lei, pentru cererile a caror valoare depaseste 5.000 lei.

In fapt, este vorba de suma de 800 de lei, deci taxa e de 50 de lei.

Instanta m-a citat sa achit 61 de lei

Am intrebat daca aceasta este o actiune evaluabila in bani si nu mi-a raspuns nimeni
www.avocatnet.ro/content/for...

Am intrebat daca taxele judiciare pentru daune morale pentru vatamarea reputatiei sunt cumulative, si mi s-a raspuns ca nu, evident si aceasta speta fiind "evaluabila in bani", dar fiind o speta speciala
www.avocatnet.ro/content/for...

Mentionez ca instanta a modificat obiectul cererii din raspunderea delictuala in pretentii, in mod ilegal din cate observ

Care e taxa corecta dupa lege si modul de calcul si de ce?
Este o actiune in pretentii, iar pt suma de 800 lei taxa este 61 lei (se aplica art.3 lit.b din oug 80/2013).
1. 40 + 800*7/100 = 96 de lei nu 61

2. nu exista actiuni in pretentii decat

Acţiune în pretenţii întemeiată pe dreptul de regres al asiguratorului

Acţiune în pretenţii întemeiată pe nerespectarea obligaţiei privind plata comisionului

Acţiune în pretenţii întemeiată pe nerespectarea obligaţiei privind plata prețului vânzării între profesionişti

Acţiune în pretenţii întemeiată pe răspunderea civilă pentru pagubele produse terţilor prin accidente de vehicule

[ link extern ]

3. actiunea mea n-are nici o legatura cu actiunile in pretentii indicate mai sus. Am stabilit obiectul a fi raspunderea civila delictuala
eusaisapte a scris:

40 + 800*7/100 = 96 de lei nu 61

Păi de ce ați calculat 7% din 800 (suma totală) dacă textul zice că se taxează cu
„40 lei + 7% pentru ce depășește 500 lei”?

800-500 = 300

40 + 300*7/100 = 61

romascanu, moderator
Pentru ca nu inteleg exprimarea ambigua a "legii" de urgenta :) Multumesc
Raspunderea delictuala este o actiune in pretentii si este evaluabila in bani. Instanta a fixat corect taxa de timbru.

Cererea de repunere a partilor in situatia anterioara este cu totul altceva (este un alt tip de cerere) si nu are nicio legatura cu actiunea introdusa.

Actiunea dvs. nu este o cerere de repunere a partilor in situatia anterioara. Nu trebuie sa luati mot-a-mot limbajul juridic.