Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obligatia de a face
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Obligatia de a face

Cum se calculeaza taxa de timbru judiciar la o actiune in obligatia de a face ( daramarea si aducerea imobilului conform proiectului) ?
Va multumesc.
Conform prevederilor din OUG 80/2013:

art.8: (2) Cererea privind repunerea părților în situația anterioară, când nu este accesorie acțiunii în constatarea nulității, anularea, rezoluțiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial se taxează cu 50 lei, dacă valoarea cererii nu depășește 5.000 lei, și cu 300 lei, pentru cererile a căror valoare depășește 5.000 lei.

Exists in termen de prescriptie pt obligatia de a face? Va multumesc.