Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Calcul dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Calcul dividende

Buna ziua,

As dori sa stiu care este valoarea bruta aferenta distribuirii dividentelor in valoare de 10.000 (net). Care este metoda de calcul?
Pe Hotararea AGA se trece doar suma bruta?

Va multumesc,
Zi buna
In hot AGA se trece doar valoarea bruta. Cine este beneficiarul, e persoana fizica/juridica, rezident fiscal in Romania/ in alta tara?
Considerati 10.000 lei ca fiind 95% din intreg de 100% intrucat 5% este impozitul pe dividend.deci 10.526 este brutul.OK?
Va multumesc