avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Calcul dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Calcul dividende

Buna ziua,

As dori sa stiu care este valoarea bruta aferenta distribuirii dividentelor in valoare de 10.000 (net). Care este metoda de calcul?
Pe Hotararea AGA se trece doar suma bruta?

Va multumesc,
Zi buna
Cel mai recent răspuns: ManeaG , utilizator 14:43, 7 Septembrie 2016
In hot AGA se trece doar valoarea bruta. Cine este beneficiarul, e persoana fizica/juridica, rezident fiscal in Romania/ in alta tara?
Considerati 10.000 lei ca fiind 95% din intreg de 100% intrucat 5% este impozitul pe dividend.deci 10.526 este brutul.OK?
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende CarmenOrtansa CarmenOrtansa Pot plati dividendele de mai multe ori intrun an pana la atingerea sumei hotarata de AGA? (vezi toată discuția)
Dividende 2011 epsgaba epsgaba Se poate stii care va fi prima zi din anul 2011 in care as putea sa imi accesez dividendele corespunzatoare anului 2010? Firma va fi creata anul asta - voi fi ... (vezi toată discuția)
Dividente mihaelahory mihaelahory Buna ziua,va rog ajutati-ma, am un srl si unicul asociat vrea sa-si ia dividente,nu stiu ce trebuie sa fac pt asta? (vezi toată discuția)