Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitare bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitare bloc

Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc cu 3 etaje ( o vila mai degraba) construita inainte de 1950 , nu are bulina rosie si nici nu e pe vreo lista de risc seismic. As vrea sa stiu daca putem primi vreun ajutor de la primarie in ceea ce priveste renovarea blocului. Si daca da puteti sa imi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa ii faca asociatia de proprietari in acest sens ?
Multumesc anticipat!
Metodologia de inscriere in programul de reabilitare termica necesita depunerea unui dosar la primaria locala-daca aceasta detine in bugetul de cheltuieli prevazut alocarea de fonduri pentru reabilitarea termica a imobilelor de locuit in comun
Asociatiile de proprietari care doresc inscrierea in programul local multianual pentru cresterea eficientei energetice trebuie sa depuna o solicitare scrisa=formular tip la primaria teritoriala , insotita de urmatoarele acte:
- hotararea adunarii generale a proprietarilor si un tabel nominal cu semnaturile proprietarilor, din care sa rezulte ca majoritatea este de acord cu inscrierea asociatiei de proprietari in programul local privind cresterea performantei energetice a condominiilor, in conditiile si cu respectarea prevederilor OUG nr.18/2009
-contractul de mandat in 2 exemplare, semnat de catre presedintele asociatiei de proprietari;
lista proprietarilor din imobil
- fisa tehnica a condominiului , din care se completeaza rubricile
1-adresa condominiului
2-anul construirii
3-regimul de inaltime
4-numarul total de apartamente;instalatia interioara de incalzire.
Multumesc mult de raspuns ! mai am o intrebare...Daca imobilul este construit inainte de 1950 poate beneficia de acest program ?