Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean rus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean rus

Buna ziua,
Ma confrunt cu situatia de a angaja un cetatean rus.
Pentru functia pe care urmeaza a fi incadrat: necesare studii medii.
Am obtinut lista cu documentele pe care trebuie sa le pregatesc pt IGI, in vederea obtinerii autorizatiei de lucru. Daca v-ati confruntat cu aceasta situatie, mi-ar fi de folos anumite informatii.
Intrebarile mele:
- Cererea motivata - o face viitorul angajat sau angajatorul?
- Imputernicire legala pt angajator - pt ce anume?
- Adeverinta de la somaj din care sa rezulte ca nu exista persoane aflate in cautarea unui loc de munca (functia in cauza) - cand anume o solicit?
- Dovada publicarii anuntului pentru ocuparea postului vacant -> e ziarul unde am anuntat faptul ca dorim sa facem angajarea pe postul respectiv?
- Atestatul de recunoastere a studiilor. Putem face noi, in calitate de angajatori, solicitarea privind echivalarea studiilor, la Ministerul Educatiei de care apartinem? Si ce acte trebuie depuse in vederea acestei echivalari?

Daca mai sunt si alte informatii de ajutor, va rog sa mi le comunicati.

Din experienta proprie, cat poate sa dureze intocmirea dosarului si eliberarea autorizatiei de munca?

Multumesc frumos!
1. daca nu are cunoştinţe minime de limba română, va fi greu de obtinut avizul.

2. CV il traduceti.

3. Nu este o formalitate ci chiar trebuie sa aveti dovada publicãrii anunţului pentru ocuparea postului vacant într-un cotidian de larga circulaţie
Ok, atunci va trebui sa il invatam romana, un minim necesar.
Dar declaratia in cauza trebuie conceputa in limba romana sau in rusa, apoi tradusa, eventual legalizata?

E un pic neclara expresia: dovada publicarea anuntului pentru "ocuparea postului vacant", adica faptul ca doresc sa fac angajarea pe postul pe care angajez cetateanul strain (post accesibil tuturor, de altfel) - un anunt efectiv de angajare, sau ca am angajat pe postul in cauza?
Scuze ca va tot bazai...
Declaratia o poate da in limba rusa si apoi tradusa in romana.

In anunt trebuie sa se mentioneze ca "S.C.... angajeaza pe postul de ..... etc."
Bun! Asa voi face!
Va multumesc pentru clarificari!
Am citit ca OG 25/2014 a fost modificata cu OG 25/2016, publicata in 31.08.2016 in M. Of.
OG 25/2016 modifica exact acel paragraf, referitor la cunostintele minime de limba romana:
La articolul 5 alineatul (1), litera c) se modifică şi va avea următorul cuprins:
c) declaraţia pe propria răspundere a străinului că este apt din punct de vedere medical pentru a fi încadrat în muncă şi că are cunoştinţe minime de limba română sau cunoaşte o limbă de circulaţie internaţională;
Aceasta prevedere intra in vigoare in termen de 30 zile de la data de 31.08.2016?
Multumesc!