Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere titlul de proprietate

Suntem 5 frati(3 surori si 2 frati), dar doar 2 sunt trecuti pe titlul de proprietate- teren agricol, mostenit de la parinti.
La vremea respectiva, doar tatal era decedat.. intre timp a decedat si mama si cei 2 frati. Asa cum am mentionat, doar 2 sunt titulari: o sora si unul dintre frati. Acel frate, trecut pe titlu si decedat, are doi fii si sotia in viata. Iar noi, cele care nu suntem trecute pe titlu, vrem sa obtinem partea noastra ce ni se cuvine. La vremea cand s-a intocmit actul de proprietate, nu am fost prezente cu actele necesare, la primarie. Ce ne sfatuti sa facem? Va multumesc anticipat!
Buna ziua, pentru cererile nedepuse in termen cu privire la revendicarea terenul agricol nu se mai poate face nimic, in sensul ca legea are dispozitii imperative cu privire la depunerea cererii de reconstituire a dreptului de proprietate.

Daca fratele decedat (si trecut pe titlu) are descendenti, atunci dvs. (surorile decedatului) sunteti inlaturate de la mostenirea acestuia.

Dvs. puteti doar sa dezbateti mostenirea dupa ascendentii dvs. si sa primiti partea care vi se cuvine din patrimoniul lor.

Daca exista litigiu intre mostenitori, acesta se va solutiona potrivit dreptului comun, in instanta civila.

multumesc!

[edit : sters mesaj anterior citat]
trandafir2, moderator
As vrea să fac o scurtă completare, pentru că am fost într-o asemenea situaţie. Aşadar, dacă este vorba despre terenuri retrocedate în baza legilor fondului funciar, moştenitori sunt numai cei care au depus cerere de retrocedare în timpul menţionat de lege. Dacă terenurile au aparţinut tatălui dvs. inainte de 1989 si au fost confiscate de regimul comunist, iar cerere de retrocedare au făcut doar fraţii dvs., atunci terenurile sunt ale lor. Dacă faceţi succesiunea după părinţi, aceste terenuri NU fac parte din masa succesorală, pentru că ele - fiind confiscate de regimul comunist - la momentul decesului tatalui dvs. ele, formal, nu mai erau in patrimoniul tatalui dvs. (nu se mai aflau in circuitul civil). Plastic vorbind, succesiunea strict pentru acele terenuri s-a făcut nu prin metoda clasică a succesiunii, ci prin acea cerere de retrocedare, care se face individual de catre mostenitorii indreptăţiţi. Dacă există - precum în cazul dvs. - mai mulţi moştenitori din aceeaşi clasă, de cota celor care nu au formulat cerere profită cei care au depus cerere. Acestea sunt prevederile legilor fondului funciar. Deci, prin succesiune, puteti obţine cota care vă revine din celelalte bunuri ale parinţilor, nu si din terenurile despre care vorbiţi.

da...asa e... terenul a fost confiscat de regimul comunist
multumesc pt completare!

[edit : sters mesaj anterior citat]
trandafir2, moderator
trandafir2 a scris:

Buna ziua, pentru cererile nedepuse in termen cu privire la revendicarea terenul agricol nu se mai poate face nimic, in sensul ca legea are dispozitii imperative cu privire la depunerea cererii de reconstituire a dreptului de proprietate.

Daca fratele decedat (si trecut pe titlu) are descendenti, atunci dvs. (surorile decedatului) sunteti inlaturate de la mostenirea acestuia.

Dvs. puteti doar sa dezbateti mostenirea dupa ascendentii dvs. si sa primiti partea care vi se cuvine din patrimoniul lor.

Daca exista litigiu intre mostenitori, acesta se va solutiona potrivit dreptului comun, in instanta civila.

revin cu o intrebare... La notar se poate face succesiunea daca suntem de acord cu impartirea pamantului in mod egal??