Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil PFA

Buna ziua!

"Baza de calcul a indemnizaţiei pentru creşterea copilului se determină ca suma totală a veniturilor realizate în ultimele 12 luni anterioare naşterii copilului împărţită la 12."

"Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, adopției, încredințării în vederea adopției, plasamentului sau tutelei, au realizat timp de 12 luni venituri supuse impozitului, beneficiază
de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani."

Am gasit informatiile de mai sus pe site-ul AJPIS pentru orasul meu. Situatia mea este in felul urmator:

- am venituri impozabile, lunare in ultimii 5-6 ani (luna de luna) ca si PFA
- copilul se va naste undeva in ianuarie 2017

Din cate inteleg, baza de calcul a indemnizatiei se va face pe baza venitului din 2016 (anul precedent).

* Pentru anul 2016 am platit/platesc impozit pe baza deciziei de impunere pentru plati anticipate (declaratia 260). Pentru anul 2016 venitul net estimat (conform declaratia 260) este de circa 9700 de Ron. Platesc/Voi plati pentru 2016 impozitul de 1440 Ron (16% din venitul estimat).
*Tot in anul 2016, in martie 2016 (adica in cele 12 luni anterioare nasterii copilului), mi-a venit si decizia 250 (decizie de impunere anuala - diferenta de impozit stabilit). In decizia 250 (pentru anul 2015) care mi-a venit in martie 2016 mi-a venit regularizare pentru anul 2015. Am realizat in 2015 mai mult decat am estimat initial, undeva pe la 100,000 Ron. Am platit tot in 2016 regularizarea la impozit 10,000+ Ron. Plata pentru regularizare am facut-o in martie-aprilie 2016.

Undeva pe la inceputul anului 2017 (dupa nasterea copilului) voi suspenda PFA-ul. Chiar daca venitul pe 2016 estimat este de 9700 Ron, voi realiza undeva pe la 100,000 Ron (avand un an bun).

Intrebare - care este baza de calcul a indemnizatiei in cazul meu, tinand cont ca copilul se va naste in ianuarie 2017?

1. veniturile pentru care am platit impozit in 2016 (adica anul precedent nasterii copilului - in ultimele 12 luni)? Am platit impozit si pentru venitul estimat (conform declaratiei 260), dar si regularizarea pentru 2015 (avand un venit realizat in 2015 la circa 100,000).

2. veniturile estimate pentru 2016 (conform declaratiei 260) care sunt de circa 9700 Ron, chiar daca am realizat/voi realiza (pana la sfarsitul anului) venituri mult mai mari?

3. veniturile realizate efectiv in 2016 pe care le voi mentiona cand voi suspenda PFA-ul? In 2016 voi realiza minim 100,000 Ron.

Multumesc!#-o
mariana_29, utilizator