avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri PFA-calcul indemnizatie crestere copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri PFA-calcul indemnizatie crestere copil?

Buna ziua, 
Urmeaza sa nasc peste 3 luni. Stiu ca indemnizatia se calculeaza ca media a ultimelor 12 venituri. La acel moment, la mine ultimele 12 luni vor insemna asa: in primele 3 luni aveam si salariu, si pfa activ, dupa care am facut doar venituri din pfa. 
1. Cum mi se va calcula indemnizatia? Se ia la realizat 2017/12 (pe declaratia 200 pe care o voi face in ian 2018) ca sa se obtina media lunara iar in lunile de suprapunere se aduna cu salariul? 
2. Cand ar trebui sa suspend activitatea pfa-ului, ca sa nu mai existe venituri si sa fie valida indemnizatia? Inainte de luna nasterii sau dupa? Astfel incat nici sa nu pierd calitatea de asigurat.
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: Aqna123 , utilizator 12:12, 30 Decembrie 2017
Calculul indemnizatiei pentru CCC in cazul veniturilor din activitatea de PFA
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Va multumesc frumos. Am gasit si eu acel articol, insa este incomplet pentru mine. In primul rand, daca se calculeaza pe baza deciziei de impunere, acestea vor veni dupa jumatatea lui 2018. Si nu vad de ce ar trebui si declaratia anului in care nasti, tinand cont ca realizatul se declara in 2019.
In martie-aprilie 2018, voi avea la dispozitie doar declaratiile depuse de mine: realizat 2017 si estimat 2018, nu vine pana atunci si decizia de impunere pe real realizat 2017. Cel mult vine cea pe estimat 2018 care e irelevanta. De ex, anul acesta abia in noiembrie mi-a venit recalcularea pentru venitul realizat efectiv in 2016.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Decembrie 2017
Aqna123, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil cu venituri din pfa Aqna123 Aqna123 Buna ziua, Urmeaza sa nasc peste 3 luni. Stiu ca indemnizatia se calculeaza ca media a ultimelor 12 venituri. La acel moment, la mine ultimele 12 luni vor ... (vezi toată discuția)
Cum fac sa cer la anaf recalcularea platilor anticipate pentru 2017? ContSters339305 ContSters339305 Am un PFA, in sistem real, deschis in iulie 2015. Anul acesta (2017), ANAF mi-a calculat, tot la trei luni, plati anticipate, dar pe baza venitului obtinut in ... (vezi toată discuția)
Pfa cic calcul pe baza venituri realizate sau estimate? cand? dariax dariax Sunt in urmatoarea situatie; am venituri ca pfa atat pe 2010 cat si pe 2009. in Catvea luni urmeaza sa nasc. Incerc cu disperare sa aflu cum se face CORECT ... (vezi toată discuția)