Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil cu venituri din PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil cu venituri din PFA

Buna ziua,
Urmeaza sa nasc peste 3 luni. Stiu ca indemnizatia se calculeaza ca media a ultimelor 12 venituri. La acel moment, la mine ultimele 12 luni vor insemna asa: in primele 3 luni aveam si salariu, si pfa activ, dupa care am facut doar venituri din pfa.
1. Cum mi se va calcula indemnizatia? Se ia la realizat 2017/12 (pe declaratia 200 pe care o voi face in ian 2018) ca sa se obtina media lunara iar in lunile de suprapunere se aduna cu salariul?
2. Cand ar trebui sa suspend activitatea pfa-ului, ca sa nu mai existe venituri si sa fie valida indemnizatia? Inainte de luna nasterii sau dupa? Astfel incat nici sa nu pierd calitatea de asigurat.
Va multumesc,
Aqna123, utilizator