avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata indemnizație creștere copil

Buna ziua.
Martie 2017 - februarie 2019 este perioada eligibila pentru CCC deoarece nasc in Februarie 2019. Nelamurirea mea este dacă beneficiez de indemnizația de creștere a copilului având in vedere ca am lucrat in perioadele Februarie 2017-Iulie 2017 și Aprilie 2018-Februarie 2019. Iar între timp beneficiez de risc maternal. Deci beneficiez de indemnizație? Dacă da cum se calculează?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:50, 25 Septembrie 2018
Beneficiati de indemnizatie in situatia descrisa de dvs.

Se incepe cu luna februarie 2019 si se numara inapoi 12 luni... In speta, avem iulie 2017, aprile 2018 - februarie 2019.
Ultima modificare: Marți, 25 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic


Cornel Vasile a scris:

Beneficiati de indemnizatie in situatia descrisa de dvs.

Se incepe cu luna februarie 2019 si se numara inapoi 12 luni... In speta, avem iulie 2017, aprile 2018 - februarie 2019.

Și cum se calculează? Ca in fiecare luna am avut tot alt salariu.
Cuantumul indemnizației pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.

Prin urmare, se va aduna salariile nete din cele 12 luni si apoi se imparte la 12 ... rezultatul se inmulteste cu 85%.

Daca din calcul reiese o valoare mai mica decat 1250 lei , atunci cuantumul indemnizatiei va fi 1250 lei.

Daca din calcul reiese o valoare mai mare decat 1250 lei , atunci cuantumul indemnizatiei va fi suma respectiva.
Ultima modificare: Marți, 25 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație creștere copil Lamiita Lamiita Bună ziua, va rog sa mă lamuriti într. O problema :nora mea și. A dat demisia în 13 iulie 2018 , a rămas însărcinată și va naște în aprile 2019 . ... (vezi toată discuția)
Cat la % beneficiez la indemnizatie? Gabriela Dubei Gabriela Dubei Daca sunt angajata de aprope 2 ani cu 6 ore pe zi de cat la % beneficiez la indemnizatie? (vezi toată discuția)
Valoare indemnizatie radumur radumur Conform legislatiei in vigoare imi poate spune cineva cum se calculeaza concediu paternal in 2018? In 2017 se calcula 85% din venitul mediu net. Daca a ramas ... (vezi toată discuția)