Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună ziua, va rog sa mă lamuriti într. O problema :nora mea și. A dat demisia în 13 iulie 2018 , a rămas însărcinată și va naște în aprile 2019 . Are vechime lucrată pana la 13 iulie vreo 4 ani. Primește indemnizație? ? Și cât, adeverință va solicita de unde a lucrat.Vă multumesc.
1. Perioada eligibila pentru nora dvs este : mai 2017 - aprilie 2019

2. Perioada luata in calcul : mai 2017 - iulie 2018 (15 luni)

In speta, va beneficia de indemnizatia pentru CCC.

3. Cuantumul indemnizației pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.
Vă mulțumesc frumos!